Mistrzostwa Europy 2017 albo Liga Światowa 2017 - w tych rozgrywkach może zagrać w polskich barwach Wilfredo Leon. Kubańczyk z polskim paszportem jest jednym z najlepszych siatkarzy świata. Niestety, szanse na jego grę w biało-czerwonej koszulce na tegorocznych igrzyskach są minimalne.

Przepisy są takie a nie inne. My jako federacja zrobiliśmy wszystko, złożyliśmy wymagane dokumenty. Niestety zgodnie z regulaminem musi też być zgoda federacji macierzystej czyli kubańskiej. A na tą chwilę tej zgody nie ma i dochodzą nas głosy, że do igrzysk jej nie będzie. Robimy wszystko co możemy, rozmawiamy z przedstawicielami z FIVB i federacji kubańskiej, ale nie są to łatwe rozmowy - powiedział w RMF FM Paweł Papke, prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej.

Niezależnie od tego czy PZPS uzyska zgodę od Kubańczyków, Leon będzie mógł założyć polską koszulkę w przyszłym roku. Przepisy stanowią bowiem, że po dwóch latach od otrzymania paszportu siatkarz może reprezentować barwy nowej reprezentacji.

Dołączenie Leona do kadry Antigi byłoby dużym wzmocnieniem naszej drużyny. Jest on bowiem uważany za czołowego zawodnika na pozycji przyjmującego.

(j.)