Były piłkarz reprezentacji Anglii Sol Campbell powiedział w wywiadzie dla dziennika "The Guardian", że planuje w przyszłości zostać trenerem, ale ma na to małe szanse w Anglii. "W tym kraju panuje archaiczne podejście do ciemnoskórych" - zaznaczył.

Były zawodnik m.in. Tottenhamu Hotspur i Arsenalu, z którym dwukrotnie sięgnął po mistrzostwo Anglii, stara się obecnie zdobyć uprawnienia trenerskie, pozwalające na pracę z klubami w całej Europie. Cała procedura ma potrwać ok. trzech lat.

Chcę zacząć pracę za granicą. W Anglii nie mam szans, dopóki nie zmieni się podejście. Proszę się zastanowić, dlaczego prawie nie ma tu ciemnoskórych szkoleniowców (jest ich w sumie czterech w 92 profesjonalnych klubach - PAP). Po prostu ludzie mają tu jakieś archaiczne nastawienie, modlę się, aby środowisko się zreflektowało - powiedział.

W ostatnich latach Campbell znany jest polskim kibicom przede wszystkim z tego, że krótko przed rozpoczęciem mistrzostw Europy w Polsce i na Ukrainie apelował w telewizji do fanów brytyjskich, aby nie jechali na mecze bo "mogą wrócić w trumnie". Chciał w ten sposób podkreślić, że przejawy rasizmu i agresji nie należą w obu krajach do rzadkości.

Campbell zakończył karierę, po 19 latach gry, w maju 2012 roku. W reprezentacji rozegrał 73 mecze. W czasie, gdy święcił największe triumfy, uważano go za jednego z najlepszych obrońców na świecie.