Po trzydziestu latach Polak ponownie na podium na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich. Adam Małysz wskoczył na trzecie miejsce na podium w Salt Lake City. Mistrzem olimpijskim został Szwajcar Simon Ammann. Drugie miejsce zajął Niemiec Sven Hannawald.

Małysz oddał prawie równe skoki: w pierwszej serii na odległość 98,5 metra i w drugiej serii o pół metra bliżej. Otrzymał za nie 263 punkty. Zwycięski Szwajcar skakał podobnie: 98 i 98,5 metra. Jednak uzyskał lepsze noty od Polaka - 269 punktów. Na drugim miejscu uplasował się Niemiec Sven Hannawald. Oddał skoki na odległość 97 i 99 metrów. Sędziowie przyznali mu w sumie 267,5 pkt. Niestety pozostali Polacy nie zakwalifikowali się do drugiej serii skoków. W pierwszej serii Robert Mateja uzyskał 85,5 m i otrzymał notę 104,5 pkt. Tomasz Pochwała skoczył na odległość 85 m (102 pkt). Najsłabiej zaprezentował się Wojciech Skupień, który lądował na 83,5 m (98 pkt).

W kwalifikacyjnym pojedynku Małysz był trzeci, ale to był dopiero przedsmak prawdziwej konkursowej walki. W Park City był nasz specjalny olimpijski wysłannik Sebastian Szczęsny. Posłuchaj jego relacji:

Piąty medal dla Polaka

Brąz Małysza to piąty medal dla Polaka zdobyty podczas zimowych igrzysk olimpijskich. Pierwszy zdobył w 1956 roku Franciszek Gąsienica Groń w Cortina d'Ampezzo. Startował w kombinacji klasycznej. Zajął wówczas 3 miejsce zdobywając brązowy medal. Cztery lata później w Squaw Valley wielką niespodziankę sprawiły panie. Elwira Seroczyńska i Helena Pilejczykowa zdobyły odpowiednio srebrny i brązowy medal w biegu na 1500 metrów w łyżwiarstwie szybkim. Jedyny złoty medal zdobył Wojciech Fortuna. Na dużej skoczni w Sapporo w 1972 roku Fortuna w skoczył 111 i 87,5 metra i zdobył złoty medal.