Estończyk Ott Tanak (Ford Fiesta WRC) wygrał trzy sobotnie odcinki specjalne samochodowego 73. Rajdu Polski, siódmej rundy mistrzostw świata i umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej. Drugi jest Norweg Andreas Mikkelsen (VW Polo WRC) - strata 18 s, a trzeci Nowozelandczyk Hayden Paddon (Hyundai I20 WRC) – 24,9 s. Obrońca tytułu Francuz Sebastien Ogier (VW Polo WRC), który triumfował w dwóch poprzednich edycjach imprezy, jest szósty ze stratą 59,1 do Tanaka.

To jest katastrofa, jadę na limicie, szybciej już nie mogę, ale to za wolno, aby odrobić straty - powiedział po trzech sobotnich OS Ogier.

Estończyk, który prowadził po piątkowym etapie, w sobotę nadal utrzymuje doskonałe tempo i swoją przewagę powiększa po każdym przejechanym kilometrze. Popis najwyższych umiejętności dał na najdłuższym w rajdzie odcinku Stańczyki 1 (26,9 km), na którym był szybszy od mistrza świata aż o 19 s.

W tak doskonałą dyspozycję młodego Estończyka, którego promotorem jest były świetny kierowca Markko Martin, nie do końca wierzą kibice. Wśród kilkunastu tysięcy fanów, którzy byli na Stańczykach słychać było opinie: "zobaczymy na mecie, jak go dokładnie rozbiorą" - słychać było opinie.

Oczywiście nie chodziło im o rozbieranie kierowcy, tylko jego samochodu, aby sprawdzić, czy wszystko jest zgodne ze specyfikacją WRC. Najmniejsze odstępstwa od norm technicznych grożą bowiem dyskwalifikacją.

W WRC2 debiutujący w mistrzostwach świata Kajetan Kajetanowicz (Ford Fiesta R5), który miał pecha w piątek i na jednym z popołudniowych odcinków wpadł w głęboką koleinę uszkadzając oponę i tarczę hamulcową, nie liczy się w walce o zwycięstwo w klasie.

Mistrz Europy jedzie spokojnie, zdobywa doświadczenie, po dwóch sobotnich odcinkach był w klasyfikacji generalnej na 27. pozycji ze stratą 7.08,1 do lidera.

Na sobotę organizatorzy zaplanowali drugą pętlę; trzy odcinki: Gołdap (14,7 km), Stańczyki (25,3 km) i Babki (21,1 km), a na koniec dnia ponownie superoes w Mikołajkach.

Wyniki (po 13 z 21 odcinków specjalnych):

1. Ott Tanak (Estonia/Ford Fiesta WRC) 1:32.46,5

2. Andreas Mikkelsen (Norwegia/VW Polo WRC) strata 18 s

3. Hayden Paddon (Nowa Zelandia/Hyundai I20 WRC) 24,9

4. Thierry Neuville (Belgia/Hyundai I20 WRC) 40,3

5. Jari-Matti Latvala (Finlandia/VW Polo WRC) 58,9

6. Sebastien Ogier (Francja/VW Polo WRC) 59,1


(j.)