Serbski tenisista Novak Djoković został uhonorowany mianem najlepszego sportowca 2014 roku w prestiżowym plebiscycie Laureusa. Tytuł najlepszej zawodniczki przypadł etiopskiej biegaczce Genzebe Dibabie. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w Szanghaju.

Djoković, triumfując w ubiegłym roku na kortach Wimbledonu, wygrał swój siódmy wielkoszlemowy turniej (po styczniowym Australian Open ma na koncie już osiem zwycięstw). Objął także prowadzenie w światowym rankingu tenisistów.

Nagrodę Laureusa Serb zdobył już po raz drugi. W plebiscycie triumfował także trzy lata temu.

Dibaba w lutym 2014 roku ustanowiła trzy halowe rekordy świata w trzech różnych konkurencjach.

Drużyną roku wybrano w plebiscycie piłkarską reprezentację Niemiec, która latem sięgnęła w Brazylii po mistrzostwo świata.

Spośród sportowców niepełnosprawnych uhonorowano Tatyanę McFadden. Poruszająca się na wózku Amerykanka wygrała maratony w Bostonie, Chicago, Londynie i Nowym Jorku.

W kategorii: sport ekstremalny nagrodę odebrał Amerykanin Alan Eustace. Wiceprezes firmy Google bez medialnego rozgłosu pobił w zeszłym roku rekord Austriaka Felixa Baumgartnera - wyniesiony specjalnym balonem wykonał skok ze stratosfery z wysokości 41 419 metrów (Baumgartner skoczył z wysokości 38 969,3 metra).

Nagrody Laureusa rozdawane są od 2000 roku. Pomysłodawcą był ówczesny prezydent RPA Nelson Mandela. Kandydatów zgłaszają dziennikarze z całego świata, a laureatów wybiera panel złożony z 50 byłych słynnych sportowców. W tym gronie są m.in. tenisiści Boris Becker i Martina Navratilova oraz biegacz Sebastian Coe.

Laureaci Laureusów 2014:

Zawodnik roku: Novak Djoković (Serbia, tenis)
Zawodniczka roku: Genzebe Dibaba (Etiopia, lekkoatletyka)
Drużyna roku: Reprezentacja Niemiec (piłka nożna)
Sportowiec niepełnosprawny: Tatyana McFadden (USA, wyścigi na wózkach)
Najlepszy w sportach ekstremalnych: Alan Eustace (USA, spadochroniarstwo)
Przełom roku: Daniel Ricciardo (Australia, Formuła 1)
Powrót roku: Schalk Burger (RPA, rugby)

(edbie)