Piłkarze reprezentacji Niemiec zostali mistrzami Europy do lat 21. W finale rozgrywanego w Polsce turnieju pokonali w Krakowie Hiszpanię 1:0 (1:0). To ich drugi tytuł w historii, poprzednio triumfowali w 2009 roku.

Piłkarze reprezentacji Niemiec zostali młodzieżowymi mistrzami Europy po wygranej z Hiszpanią 1:0 /Stanisław Rozpędzik /PAP

Finał Euro U-21: Zobacz zapis relacji z meczu Niemcy-Hiszpania

Niemcy - Hiszpania 1:0 (1:0).

Bramka: Mitchell Weiser (40).

Żółte kartki: Niemcy
- Max Meyer, Janik Haberer, Niklas Stark, Maximilian Arnold. Hiszpania - Saul Niguez, Marcos Llorente, Jesus Vallejo.

Sędzia:
Benoit Bastien (Francja).

Widzów: 14 059.

Hiszpanie, na drodze do finału, wygrali wszystkie cztery mecze. We wtorkowym półfinale pokonali Włochów 3:1. Z kolei Niemcy wyszli z drugiego miejsca w swojej grupie, a w półfinale mieli trudną przeprawę z Anglikami, zwyciężając dopiero po rzutach karnych 4-3 (wcześniej był remis 2:2).

Pierwsze pięć minut należało do Hiszpanów, którzy zamknęli rywala w jego polu karnym. Trener Stefan Kunz polecił swojej ekipie wyjść wyżej, do średniego i wysokiego pressingu. To było kluczem do wygrania tego meczu.

W 30. minucie już wszystko przemawiało za Niemcami. Ekipa Kunza miała więcej piłki (57-43 procent), częściej strzelała (6-3) i częściej dośrodkowywała (9-3). I przede wszystkim, stwarzała zagrożenie. Pierwszą już w siódmej minucie, gdy Max Meyer zdecydował się na strzał z dystansu, a piłka po koźle zaskoczyła bramkarza rywala i odbiła się od słupka.

O tym, jak dobrze i mądrze grali na boisku Niemcy, świadczyć może fakt, że po 45 minutach Hiszpanie nie byli w stanie oddać ani jedneo celnego strzału!

Dobra gra podopiecznych Kuntza przyniosła za to efekty tuż przed zejściem do szatni. Jeremy Toljan znakomicie dośrodkował piłkę w pole karne, a tam idealnie głową uderzył ją Mitchell Weiser i wpakował ją do siatki

W drugiej połowie Hiszpanie chcieli szybko zabrać się za odrobienie strat. W 56. minucie Saul Niguez zdecydował się na strzał z dystansu i zmusił do interwencji Pollersbecka, który wybił piłkę na rzut rożny.

Hiszpanie groźni byli jedynie przy strzałach z dystansu. W 72. minucie znowu groźnie uderzył w ten sposób Dani Ceballos, ale piłka poszybowała obok bramki.

Pod koniec spotkania "La Furia Roja" próbowała jeszcze postraszyć Niemców, ale ich ataki kompletnie nie przynosiły pożądanych efektów. Rywale świetnie się bronili i ustawiali na boisku.

W obu zespołach pojawiło się sporo znanych nazwisk, zwłaszcza w ekipie Hiszpanii - m.in. Marco Asensio z Realu Madryt, Saul Niguez z Atletico Madryt, Hector Bellerin z Arsenalu Londyn, Gerard Deulofeu z AC Milan czy Denis Suarez z Barcelony. Z kolei w niemieckiej młodzieżówce - m.in. Serge Gnabry (ostatnio Werder Brema, od nowego sezonu Bayern Monachium), Max Meyer z Schalke 04 Gelsenkirchen i Davie Selke z RB Lipsk.

Wcześniej Hiszpanie triumfowali w ME do lat 21 w 1986, 1998, 2011 i 2013, a Niemcy w 2009 roku.

Polacy, prowadzeni przez trenera Marcina Dornę, odpadli po fazie grupowej. W trzech spotkaniach grupy A zdobyli tylko jeden punkt i zajęli ostatnie miejsce w tabeli.

W tegorocznych młodzieżowych ME po raz pierwszy wystąpiło 12 drużyn, które rywalizowały w Krakowie, Tychach, Kielcach, Lublinie, Gdyni i Bydgoszczy.