Przebieg XIV igrzysk paraolimpijskich, które rozpoczną się jutro w Londynie, będzie transmitowany przez telewizje i stacje radiowe aż ze 100 krajów. To rekordowa liczba w historii tej imprezy, w której udział weźmie ponad 4000 sportowców ze 166 państw.

W gronie krajów, których obywatele będą mogli oglądać relacje z olimpijskich aren nie ma Polski. Są jednak takie państwa jak Iran, Mongolia czy Pakistan.

Przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego Philip Craven cieszy się z rekordu, ale nie kryje też rozczarowania postawą amerykańskiej stacji NBC. Pokaże ona swoim widzom tylko pięć i pół godziny paraolimpijskich zawodów.

Od czwartku do rywalizacji w 20 dyscyplinach przystąpi na obiektach igrzysk ponad 4000 niepełnosprawnych sportowców. 101 Polaków wystartuje w 11 dyscyplinach.

Hawking gwiazdą ceremonii otwarcia

Na razie nie wiadomo, jak będzie wyglądać ceremonia otwarcia igrzysk paraolimpijskich. Ujawniono jednak, że weźmie w niej udział Stephen Hawking, światowej sławy brytyjski fizyk teoretyczny, astrofizyk i kosmolog. Organizatorzy na razie nie zdradzają, na czym będzie polegać jego rola. Zapewniają jednak, że naukowiec nie będzie biernym uczestnikiem widowiska.