Po sześciu latach przerwy nasze piłkarki ręczne wracają na mistrzostwa świata. Celem na turniej w Serbii jest awans do czołowej szesnastki, ale biało-czerwone po cichu liczą na więcej. Już dziś na początek mistrzostw Polki zagrają z Paragwajkami. Początek spotkania o godz. 18.

Polki trafiły do mocnej grupy. Rywalkami naszej reprezentacji będą broniące tytułu Norweżki, brązowe medalistki poprzednich MŚ - Hiszpanki, mistrz Afryki - Angola (ósme miejsce przed dwoma laty), wicemistrz Ameryki - Argentyna i czwarta drużyna kontynentu Paragwaj. Z Paragwajkami musimy wygrać. Reprezentują trochę inny styl gry od europejskiego, ale jestem przekonany, że po 60 minutach wyjdziemy z tej konfrontacji zwycięsko. Chciałbym, żeby zagrały w tym meczu wszystkie zawodniczki, żeby poczuły smak mistrzostw świata - mówił trener kadry Kim Rasmussen i dodał: Naszym głównym celem jest wyjście z grupy. Potem już się może zdarzyć wszystko.

Do kolejnej fazy mistrzostw awansują po cztery drużyny z każdej grupy. Dalej turniej będzie się toczył systemem pucharowym. Wydaje się, że Polki stać na awans. Hiszpanki i Norweżki to drużyny z najwyższej półki. Mają na pewno większe doświadczenie, ale mam cichą nadzieję, że będziemy czarnym koniem tych zawodów. Marzy mi się taki występ, jak Polaków na mistrzostwach w 2007, gdzie zdobyli srebrny medal - powiedziała przed wylotem do Serbii Karolina Siódmiak.

Polki w turnieju finałowym grały po raz ostatni w 2007 roku. We Francji zajęły wtedy 11. pozycję. Największym sukces w MŚ zanotowały w 1973 roku, kiedy uplasowały się na piątym miejscu.

Skład reprezentacji na MŚ w Serbii:

bramkarki: Małgorzata Gapska (Vistal Gdynia), Anna Wysokińska (SG BBM Bietigheim/Niemcy)

zawodniczki z pola: Kinga Grzyb (EKS Start Elbląg), Agnieszka Jochymek (MKS Zagłębie Lubin), Iwona Niedźwiedź (Vistal Gdynia), Alina Wojtas (MKS Lublin), Karolina Kudłacz (HC Lipsk/Niemcy), Kinga Byzdra (ZRK Buducnost Podgorica/Czarnogóra), Patrycja Kulwińska (Vistal Gdynia), Monika Stachowska (SPR Pogoń Szczecin), Monika Migała (KPR Ruch Chorzów), Katarzyna Koniuszaniec (EKS Start Elbląg), Karolina Semeniuk-Olchawa (MKS Zagłębie Lubin), Małgorzata Stasiak (Pogoń Baltica Szczecin), Karolina Szwed-Orneborg (HC Lipsk/Niemcy), Karolina Siódmiak (Fleury Loiret Handball/Francja).

Plan gier w "polskiej" grupie:

7 grudnia

15.45 Angola - Argentyna

18.00 Polska - Paragwaj

20.15 Norwegia - Hiszpania

8 grudnia - dzień przerwy

9 grudnia

15.45 Paragwaj - Angola

18.00 Hiszpania - Polska

20.15 Argentyna - Norwegia

10 grudnia

15.45 Polska - Angola

18.00 Hiszpania - Argentyna

20.15 Norwegia - Paragwaj

11 grudnia - dzień przerwy

12 grudnia

15.45 Paragwaj - Hiszpania

18.00 Polska - Argentyna

20.15 Angola - Norwegia

13 grudnia

15.45 Argentyna - Paragwaj

18.00 Angola - Hiszpania

20.15 Norwegia - Polska