Niespełna 34-letnia Kenijka Edna Ngeringwony Kiplagat obroniła w Moskwie tytuł mistrzyni świata w biegu maratońskim, zdobyty dwa lata temu w południowokoreńskim Daegu. Trasę długości 42 km 195 m pokonała w 2:25.44.

Srebrny medal zdobyła 37-letnia Włoszka Valeria Straneo. Matka dwojga dzieci, Leonardo i Arianny, prowadziła przez 40 km. Wtedy wyprzedziła ją Kenijka, która w igrzyskach w Londynie była 20., natomiast Straneo uplasowała się na ósmej pozycji.

Pochodząca z Alexandrii Włoszka zmaga się z dolegliwościami z powodu dziedzicznej sferocytozy (niedokrwistość hemolityczna). Przed olimpiadą przeszła zabieg usunięcia śledziony.

Kiplagat jest pierwszą lekkoatletką, która dwukrotnie z rzędu wywalczyła złoty medal MŚ. Na liście triumfatorek jest także jedna Polka. W 1991 roku w Tokio zwyciężyła Wanda Panfil, która od 1988 roku mieszka w Meksyku. W Moskwie wystartuje w maratonie jej wychowanek, 26-letni Jose Antonio Uribe Marino.