Polscy siatkarze wygrali z Włochami 3:1 w drugim meczu drugiej rundy mistrzostw świata. Biało-czerwoni są coraz bliżej awansu do trzeciej rundy turnieju.

Zobacz zapis relacji na żywo

W środę, dzień przed meczem z Włochami Polacy przegrali swój pierwszy mecz w tym turnieju. Sami mówili, że drugi raz nie może im się to zdarzyć, ale do porażki z Amerykanami (1:3) podeszli na luzie. Przecież impreza dalej trwa, na razie nic wielkiego się nie stało - mówił rozgrywający Paweł Zagumny.

Italia pokazała w czwartek, że ma charakter do walki. Bez swojej największej gwiazdy Ivana Zaytseva, skreślona przez media i w bardzo trudnej sytuacji, potrafiła się podnieść i z gospodarzami grać jak równy z równym.

Biało-czerwoni w pierwszym secie nie istnieli. Przy stanie 7:12 trener Stephane Antiga miał już wykorzystane obie przerwy, ściągnął Mateusza Mikę i Pawła Zagumnego (zastąpili ich Michał Kubiak i Fabian Drzyzga). Nic to nie zmieniło - przewaga jeszcze rosła. Nawet Michał Winiarski, na którym dotychczas opierała się gra, zawodził. W całym secie zdobył trzy punkty - i tak najwięcej ze wszystkich. Polacy przegrali 19:25.

W kolejnych dwóch odsłonach było już znacznie lepiej. Odrodził się Mariusz Wlazły, zagrywką szkodził Karol Kłos, a i Luca Vettori był zatrzymywany przez polski blok. Dobrą zmianę dał Kubiak, który wprowadził spokój w przyjęciu. Polacy wygrali 25:18 i 25:20.

Kolejny set to było tylko potwierdzenie, że biało-czerwoni zasłużyli na zwycięstwo. Partia była wprawdzie bardzo wyrównana, ale nerwy lepiej w ryzach trzymali gospodarze.

W dwóch decydujących akcjach atakiem zaimponował Wlazły, a ostatni punkt Polacy zdobyli blokiem i wygrali 26:24.

Piątek jest dniem wolnym dla siatkarzy. W weekend czekają biało-czerwonych dwa trudne mecze - z Iranem i Francją.

Polska - Włochy 3:1 (19:25, 25:18, 25:20, 26:24)

Polska: Piotr Nowakowski, Michał Winiarski, Paweł Zagumny, Karol Kłos, Mariusz Wlazły, Mateusz Mika - Paweł Zatorski (libero) - Michał Kubiak, Fabian Drzyzga, Marcin Możdżonek, Dawid Konarski.

Włochy: Jiri Kovar, Luca Vettori, Filippo Lanza, Simone Parodi, Dragan Travica, Emanuele Birarelli - Salvadore Rossini (libero) - Giulio Sabbi, Matteo Piano, Michele Baranowicz, Massimo Colaci (libero).