Zofia Klepacka została w Sopocie mistrzynią Europy w windsurfingowej klasie RS:X. Żeglarka Legii Warszawa miała taką przewagę nad rywalkami, że dziś musiała tylko stanąć na starcie wyścigu medalowego. Siódmy wśród mężczyzn był Radosław Furmański (DKŻ Dobrzyń).

Klepacka wywalczyła swój trzeci złoty medal w czempionacie Starego Kontynentu seniorek. Poprzednio triumfowała w 2011 roku w Burgas oraz w poprzednim roku w Marsylii.

Nie przypominam sobie, aby w taki sposób udało mi się wygrać jakiekolwiek regaty. Złoty medal zapewniłam sobie dzień przed końcem mistrzostw i w sobotę w ostatnim podwójnie punktowanym wyścigu musiałam tylko stanąć na starcie - powiedziała Klepacka.

Brązowa medalistka igrzysk z Londynu w 2012 roku zajęła w ostatniej próbie ósmą lokatę. Żeglowałam na totalnym luzie. Specjalnie popłynęłam w drugą stronę niż pozostałe dziewczyny, bo każda z nich o coś jeszcze walczyła i nie chciałam im przeszkadzać. Z tyłu obserwowałam, jak Rosjanka z Brytyjką rywalizują o srebrny medal - relacjonowała.

Ostatecznie na drugim stopniu podium stanęła Stefania Elfutina, a trzecią lokatą musiała się zadowolić Emma Wilson. Na ósmej pozycji w stawce 38 zawodniczek regaty zakończyła Małgorzata Białecka (SKŻ Ergo Hestia Sopot).

Wśród mężczyzn rywalizowało 74 żeglarzy. Mistrzem Europy został Włoch Mattia Camboni, a na kolejnych miejscach uplasowali się reprezentanci Izraela Yoav Omer i Shahar Zubari. Siódmy był Radosław Furmański, a 10. Paweł Tarnowski (SKŻ Ergo Hestia).

Po nieudanych dla mnie mistrzostwach świata, w których zająłem 24. pozycję, w Sopocie chciałem zrehabilitować się za występ w Aarhus. Przez regatami siódme miejsce wziąłbym w ciemno, aczkolwiek pewien niedosyt pozostał, zwłaszcza po dwóch pierwszych bardzo udanych dla mnie dniach, w których regularnie plasowałem w czołówce wszystkich wyścigów - skomentował Furmański.

Srebrny medal w kategorii juniorek wywalczyła Lidia Sulikowska (SKŻ Ergo Hestia), a czwarta była jej klubowa koleżanka Weronika Marciniak. Najlepsza okazała się Włoszka Giorgia Speciale, a na trzeciej pozycji została sklasyfikowana Naama Gazit z Izraela.