"To nie jest kwestia Krakowa, ale promocji całego kraju. Jeżeli nie będziemy się promować, będziemy uważani za zaściankowy kraj" - mówi o zimowych igrzyskach olimpijskich prezydent Jacek Majchrowski. "Parę miesięcy temu chyba 86 proc. było na tak. Preferencje się zmieniły, ale w mediach cały czas była negatywna kampania" - odpowiada, pytany o sondaż dla Interia.pl, w którym 52 procent respondentów sprzeciwiło się organizacji imprezy.

W rozmowie z reporterem RMF FM Maciejem Grzybem Jacek Majchrowski podkreśla, że zwolenników organizacji igrzysk przybędzie, gdy więcej osób pozna szczegóły. Zaczynamy teraz spotkania z mieszkańcami, jest duża akcja konsultacyjna - mówi. Pokazujemy pewne fakty, a nie domniemania z chmur - dodaje.

Zdaniem Majchrowskiego, na kształt sondażu dotyczącego igrzysk przeprowadzonego dla portalu Interia.pl wpłynęła negatywna medialna kampania. Nie wiem, z czego ona wynikała - przyznaje. To nie jest kwestia Krakowa, ale promocji całego kraju. Ja wiem, że mieszkaniec Pułtuska czy Ełku może powiedzieć, że jego to nie dotyczy. Ale tak naprawdę to dotyczy całego kraju. Jeżeli nie będziemy się promować, będziemy uważani za zaściankowy kraj - tłumaczy. Podkreśla, ze jest spokojny o wynik referendum ws. organizacji imprezy. Uważam, że mieszkańcy Krakowa są kompetentni i rozumieją argumenty - mówi naszemu dziennikarzowi. 

Magdalena Sroka, zastępca prezydenta Krakowa twierdzi, że uczestnicy badania dotyczącego igrzysk poszli za "negatywnym nastawieniem medialnym". Cały czas towarzyszy nam takie nastawienie, które nie prezentuje w sposób rzeczywisty ani korzyści, ani faktów związanych z kandydaturą Krakowa - ocenia. Jestem przekonana, że poważny proces konsultacji społecznych pozwoli na podtrzymanie tego trendu, który pokazywały bardzo duże, ogólnopolskie badania, gdzie ponad 80 proc. było za - dodaje. Twierdzi też, że miasto ma dowody na to, iż organizacja zimowych igrzysk przyczyni się do przyspieszenia rozwoju miasta i całego regionu. Nie zdradza jednak, jak konkretnie miałoby się to dokonać.

Kto za, kto przeciw igrzyskom - zobacz szczegółowe wyniki sondażu!

(mn)