FC Fulham pokonał w Londynie Hamburger SV 2:1 w rewanżowym meczu półfinałowym piłkarskiej Ligi Europejskiej i awansował do finału. W pierwszym spotkaniu padł bezbramkowy remis. Liverpool pokonał po dogrywce Atletico Madryt 2:1, ale do finału awansowała drużyna hiszpańska, która pierwsze spotkanie wygrała 1:0.

Fulham i Atletico Madryt to finaliści pierwszej edycji piłkarskiej Ligi Europejskiej, która zastąpiła Puchar UEFA. Klub z Londynu odniósł największy sukces w historii, a ekipa hiszpańska po raz ostatni o trofeum rangi międzynarodowej walczyła w 1986 roku.

Trzy dni po zwolnieniu trenera Bruno Labbadii Hamburger SV zaprzepaścił szansę, by 12 maja wystąpić finale przed własną publicznością. W czwartek niemiecka drużyna przegrała z Fulham 1:2 i odpadła. Przed tygodniem w Niemczech był bezbramkowy remis.

Goście prowadzili na z 12. zespołem angielskiej Premier League od 22. minuty, kiedy Mladen Petric z 30. metrów idealnie przymierzył z rzutu wolnego. To było dziesiąte trafienie Chorwata w LE. On sam cieszył się jak nigdy. Uklęknął przed kibicami, a oni zaśpiewali "przez Londyn wrócimy do domu, by tam sięgnąć po trofeum".

Radość była jednak przedwczesna. Po zmianie stron Fulham, który na własny stadionie w LE nie przegrał meczu, odrobił straty. Do wyrównania doprowadził w 69. minucie Simon Davis, siedem minut później wynik ustalił Zoltan Gara. "To najważniejszy gol w moim życiu" - przyznał po ostatnim gwizdku węgierski napastnik.

Prowadzone od dwóch i pół roku przez byłego trenera reprezentacji Finlandii i Szwajcarii Roya Hodgsona Fulham w drodze do finału wyeliminowało m.in. niemiecki Wolfsburg, Juventus Turyn czy broniącego trofeum Szachtara Donieck.

W drugim półfinale emocji było jeszcze więcej. Piłkarze potrzebowali dogrywki, by ustalić, która z drużyn zagra w finale. Ostatecznie to Atletico Madryt cieszyło się na Anfield Road z awansu. W rewanżowym spotkaniu przegrało wprawdzie 1:2, ale w pierwszym meczu przed własną publicznością wygrało 1:0.

Bohaterem tego dwumeczu był Diego Forlan. To dzięki golom urugwajskiego napastnika Atletico może cieszyć się z pierwszego od 1986 roku finału w europejskich pucharach. Jego trafienie zapewniło zwycięstwo w Madrycie, a na Anfield Road w 12. minucie dodatkowego czasu gry zdobył bramkę na wagę finału.

Wcześniej dla "The Reds" gole uzyskali Włoch Alberto Aquilani w 44. minucie i Izraelczyk Yossi Benayoun w 95.

Liga Europejska zastąpiła Puchar UEFA. Po raz ostatni angielsko-hiszpański finał odbył się w 2001 roku, kiedy Liverpool pokonał Alaves.

Bramki w meczu Fulham - Hamburger SV: dla Fulham - Simon Davies (69), Zoltan Gera (76); dla Hamburgera - Mladen Petric (22).

Bramki w meczu Liverpool - Athletico Madryt: dla Liverpoolu - Alberto Aquilani (44), Yossi Benayoun (95); dla Atletico - Diego Forlan (102).