Kadra naszych siatkarek jest już w Amsterdamie. Przed Polkami dwa towarzyskie mecze z reprezentacją Holandii. To końcówka przygotowań do mistrzostw Europy. W przyszłym tygodniu biało-czerwone lecą na turniej do Azerbejdżanu. Pierwszy mecz na turnieju za dokładnie siedem dni.

Trener reprezentacji Jacek Nawrocki do Holandii zabrał 14 zawodniczek i ma nadzieję, że te same siatkarki wystąpią także na mistrzostwach Europy. W składzie, który wieczorem zagra w Amsterdamie mamy w większości mało doświadczone i młode zawodniczki. Dość powiedzieć, że trzy najstarsze siatkarki mają po 28 lat. To Zuzanna Efimienko-Młotkowska, Aleksandra Krzos i Agata Witkowska. 

Warto jednak zwrócić uwagę na najmłodszą z powołanych. Przyjmująca Impelu Wrocław, 18-letnia Natalia Murek to w reprezentacji nowa twarz. Nazwisko kibice siatkówki na pewno kojarzą i dobrze, bo młoda siatkarka jest córką Dawida Murka, który mimo zaawansowanego na sportowca wieku kontynuuje sportową karierę w barwach Espadonu Szczecin.

Biało-czerwone miały już w tym sezonie reprezentacyjnym upadki i wzloty. W maju w Warszawie zawiodły w eliminacjach do Mistrzostw Świata, ale latem udało im się wygrać rywalizację w II Dywizji World Grand Prix. Jak spiszą się na mistrzostwach Europy? Na razie w drużynie liczą na wyjście z grupy. Po sparingach z Holandią Polki wrócą na kilka dni do kraju i będą trenować w Legionowie.

W środę nasza reprezentacja wyleci do Azerbejdżanu. Mecze fazy grupowej Polki będą rozgrywać w Baku. W piątek drużyna Jacka Nawrockiego zagra z Niemcami. W kolejnych dniach z reprezentacjami Węgier i Azerbejdżanu. Podobnie jak w przypadku męskich Mistrzostw Europy do ćwierćfinału awansuje bezpośrednio zwycięzca grupy. Zespoły z miejsce 2. i 3. trafią do baraży. Tam biało-czerwone mogą skonfrontować się z drużynami z grupy C: Rosją, Bułgarią, Turcją lub Ukrainą.

Kadra reprezentacji Polski siatkarek na sparingi z Holandią:

rozgrywające: Joanna Wołosz, Marlena Pleśnierowicz,

przyjmujące: Martyna Grajber, Natalia Murek, Roksana Brzóska, Julia Twardowska, Patrycja Polak

atakujące: Monika Bociek, Malwina Smarzek,

środkowe: Agnieszka Kąkolewska, Maja Tokarska, Zuzanna Efimienko-Młotkowska,

libero: Agata Witkowska, Aleksandra Krzos.