Prezydent Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej (FIFA) Joseph Blatter zapewnił o pełnej współpracy organizacji z wymiarami sprawiedliwości USA i Szwajcarii w śledztwie przeciwko działaczom. "Nie ma miejsca na korupcję w futbolu, a winni będą eliminowani" - zapewnił.

To korupcja na najwyższych szczeblach międzynarodowej organizacji piłkarskiej - mówią amerykańscy śledczy o aferze w FIFA. Zamiast dawać przykład młodym, budować boiska, propagować sport, myśleli tylko o tym, jak się wzbogacić – mówiła w czasie konferencji prasowej prokurator generalna USA... czytaj więcej

Blatter odniósł się do wydarzeń ze środowego poranka, kiedy w hotelu w Zurychu zatrzymano osoby podejrzane o udział - jak napisał Departament Sprawiedliwości USA - "w trwającym od 24 lat spisku, by wzbogacić się dzięki korupcji w międzynarodowej piłce nożnej".

To trudny czas dla futbolu, kibiców, FIFA. Dzisiejsze wydarzenia na pewno wpłyną na to, jak świat odbiera naszą organizację. Chcę, aby była jasność: nie ma miejsca na takie zachowanie w piłce nożnej, a ci, którzy się w nie angażują, zostaną usunięci z tego środowiska - zapewnił Blatter w oświadczeniu opublikowanym na oficjalnej stronie internetowej FIFA.

Serwis poinformował także, że Komisja Etyki zdecydowała się zawiesić i odsunąć od wszelkiej aktywności piłkarskiej 11 działaczy, którzy są podejrzani o przestępstwa w związku z przyznaniem praw do organizacji mundialu Rosji w 2018 i Katarowi w 2022 roku.

Lista obejmuje następujące nazwiska: Jeffrey Webb, Eduardo Li, Julio Rocha, Costas Takkas, Jack Warner, Eugenio Figueredo, Rafael Esquivel, Jose Maria Marin, Nicolas Leoz, Chuck Blazer oraz Daryll Warner.

UEFA domaga się przełożenia wyborów prezydenta FIFA

Europejska Unia Piłkarska (UEFA) ustaliła na nieformalnym posiedzeniu Komitetu Wykonawczego w Warszawie, że będzie domagać się odłożenia w czasie zaplanowanych na piątek wyborów na prezydenta władz światowego futbolu. Zagroziła także bojkotem Kongresu w Zurychu.

Wierzymy, że Kongres powinien zostać przełożony, a wybory należy przeprowadzić nie teraz, a w ciągu sześciu miesięcy - powiedział sekretarz generalny UEFA Gianni Infantino.

Na stanowisko kandydują urzędujący prezydent Joseph Blatter oraz jordański książę Ali bin Al-Hussein.

UEFA pokazuje takiej FIFA czerwoną kartkę - głosi nagłówek oznaczenia przez władze europejskiego futbolu. Ostatnie wydarzenia są katastrofą dla wizerunku FIFA oraz całego świata piłki nożnej. UEFA jest nimi zasmucona i zaszokowana. Pokazują one po raz kolejny, że korupcja jest głęboko zakorzenioną częścią kultury Federacji. Istnieje potrzeba zresetowania FIFA i wprowadzenia daleko idących reform - napisano.

Jak dodano, w tych okolicznościach istnieje ryzyko, że Kongres zmieni się w "farsę". Europejskie związki będą musiały poważnie zastanowić się, czy powinny w ogóle w nim uczestniczyć i akceptować system, który - jeśli nie zostanie powstrzymany - ostatecznie zabije futbol - podkreśliła w oświadczeniu UEFA.

Członkowie Unii spotkają się w czwartek, jeszcze przed rozpoczęciem Kongresu FIFA. Wtedy zapadną ostateczne decyzje.

Komitet Wykonawczy wyraża przekonanie, że potrzeba zmiany na stanowiskach kierowniczych FIFA jest bardzo silna - zakończono.

(mal)