Zakończyła się czterodniowa procedura losowania biletów na mecze piłkarskich mistrzostw Europy 2012. Komputer zainstalowany w siedzibie UEFA w Nyonie - pod nadzorem notariusza - losowo dokonał wyboru spośród 12 149 425 zgłoszeń. Jak poinformowała UEFA, aplikacje napłynęły z 206 krajów, a w okresie składania zamówień każdego dnia napływało średnio 400 tysięcy zgłoszeń. Ogólna liczba chętnych - ponad 12 milionów - jest rekordowa w historii mistrzostw.

Przez nadchodzący tydzień wszystkie osoby, które złożyły zamówienia, zostaną powiadomione pocztą elektroniczną o wyniku losowania.

W drodze losowania do kibiców trafi 41 procent z ogólnej puli biletów (około 1,4 mln), czyli około 575 tysięcy wejściówek. Pozostałe zostaną przekazane federacjom narodowym (32 procent), sponsorom, gościom UEFA i nabywcom pakietów biznesowych. Bilety kosztują od 30 do 600 euro w zależności od kategorii i rangi meczu. Najniższe ceny dotyczą tzw. trzeciej kategorii, a więc miejsc na niższych poziomach trybun za bramkami. Nieco droższe będą bilety drugiej kategorii (górne poziomy trybun za bramkami), a kolejny próg cenowy dotyczy trybun bocznych. Najwyższa cena, czyli 600 euro, to bilet pierwszej kategorii na mecz finałowy w Kijowie.

Mimo że losowanie wejściówek już zakończono, jest jeszcze pewna szansa na zdobycie biletu. Dotyczy to puli 32 procent kart wstępu, które są do dyspozycji narodowych federacji piłkarskich. Część przypadająca PZPN będzie sprzedawana za pośrednictwem internetu, ale szczegóły tej operacji nie są jeszcze znane.