Po dwóch latach w Krakowie wystartował ponownie Bieg Trzech Kopców. To 14. edycja tej imprezy - to jedyny w Polsce bieg górski, którego trasa wiedzie przez centrum wielkiego miasta. Trasa Biegu Trzech Kopców liczy 13 kilometrów, a różnica wzniesień wynosi 160 metrów. W rywalizacji kobiet zwyciężyła Lilia Fiskowicz z Mołdawii, natomiast najszybszym mężczyzną był Patryk Stypułkowski.

Uczestnicy wystartowali o godz. 10:30 spod Kopca Krakusa, przebiegli obok Kopca Kościuszki, a meta ulokowana została na Sowińcu pod Kopcem Piłsudskiego

Ze względu na zróżnicowanie terenu, w klasyfikacji międzynarodowej bieg jest zaliczany jako anglosaski, w którym trasa prowadzi raz w górę, raz w dół, w odróżnieniu od wersji alpejskiej, gdzie biegnie się tylko pod górę.

W tegorocznej edycji biegu liczba uczestników została ograniczona z 3,5 do 2 tysięcy. Jak wyjaśniali organizatorzy biegu, wszystko ze względu na czas pandemii i w trosce o bezpieczeństwo zdrowotne uczestników. Ostatecznie wystartowało 1 678 osób.

Rekord trasy - 40:04 - został ustanowiony w 2017 roku przez Kenijczyka Hillary’ego Kiptyma Maiyo

Stypułkowski finiszował samotnie i przyznał, że nie spodziewał się, że jako pierwszy wpadnie na linię mety. Wyprzedził Arkadiusza Gardzielewskiego, który na igrzyskach w Tokio zajął w maratonie 63. miejsce.

Z szacunkiem podszedłem do rywali, ale to ja okazałem się najszybszy. Na ósmym kilometrze zdecydowałem się ‘szarpnąć’. Moje tempo wytrzymał tylko Arek Gardzielewski, ale bliżej mety udało mi się od niego oderwać. Pierwszy raz wystartowałem w tym biegu i bardzo żałuję, że nie robiłem tego wcześniej, bo to przecież czternasta edycja. Trasa była świetna, idealna dla mnie, bo lubię biegać po zróżnicowanej nawierzchni - powiedział pochodzący z Koluszek zwycięzca, który reprezentuje barwy klubu 7. Batalionu Kawalerii Powietrznej.

W tym roku z powodu kontuzji nie wystartował zwycięzca dwóch poprzednich edycji - Tomasz Grycko.

W rywalizacji kobiet najszybsza była reprezentująca Mołdawię Fiskowicz, dla której było to drugi triumf w Biegu Trzech Kopców. Poprzednio wygrała w 2016 roku.

Drugie miejsca zajęła Ukrainka - Walentyna Werecka, a trzecie najlepsza Polka - Monika Jackiewicz. Zwyciężczyni dwóch poprzednich edycji - Katarzyna Broniatowska z AZS AWF Kraków finiszowała na czwartym miejscu.