Słynne komiksowe postaci - Asterix i Obelix - będą maskotkami mistrzostw świata w hokeju na lodzie, które w maju przyszłego roku rozegrane zostaną w Kolonii i Paryżu - poinformowała Międzynarodowa Federacja Hokeja na Lodzie (IIHF). "Są wzorami, które pokazują, że nic nie jest niemożliwe" - wyjaśniał szef francuskiej centrali.

Wspólnie z kolegami z Francji chcieliśmy, aby Asterix i Obelix byli maskotkami turnieju. Zdobyli ogromną popularność na całym świecie, a to korzyść dla hokeja - podkreślił prezes niemieckiej federacji (DEB) Franz Reindl, który jest jednocześnie przewodniczącym komitetu organizacyjnego MŚ.

Jak dodał, dla kibiców planowane są atrakcje związane z postaciami stworzonymi przez Rene Goscinnego i Alberta Uderzo.

Ciągła walka pomiędzy małą galijską wioską a potężniejszym Imperium Rzymskim symbolizuje próbę sił między dwoma stronami, które pozornie są na różnym poziomie. Podczas MŚ dojdzie do wielu ekscytujących spotkań, w których teoretycznie słabszy zespół będzie potrafił pokonać faworyta. Asterix i Obelix są wzorami, które pokazują, że nic nie jest niemożliwe - mówił natomiast szef francuskiej federacji (FFHG) Luc Tardif.

Przygody dwóch Galów po raz pierwszy ukazały się w 1959 roku i stały się jedną z najsłynniejszych serii komiksów w historii. Zostały przetłumaczone na 111 języków i dialektów.

(edbie)