Broniący tytułu mistrza świata Francuz Sebastien Loeb (Citroen DS3) jest liderem po pierwszym dniu 80. Rajdu Monte Carlo. Jedyna polska załoga - Michał Kościuszko i Maciej Szczepaniak (Mitsubishi Evo X) - zajmuje 17. pozycję. Rajd jest pierwszą rundą mistrzostw świata.

Kościuszko i Szczepaniak prowadzą po przejechaniu czterech odcinków specjalnych (134,7 km) w klasyfikacji PWRC, są też najlepsi wśród samochodów grupy N.

Jest to mój debiut w Rajdzie Monte Carlo i jak na razie wszystko idzie zgodnie z planem. Pierwszy raz jechałem, mając założony slick (rodzaj opony) na prawą stronę, a kolce na lewą stronę auta. Ten kompromis oponiarski to sposób na szybsze pokonanie trasy odcinka, który w połowie pokryty był śniegiem i lodem, podczas gdy w drugiej pozostawał asfaltowy. Nie zapominam jednak o tym, że celem jest wywiezienie stąd maksymalnej liczby punktów. Przed nami jeszcze cztery dni zmagań i mobilizacji na najwyższym poziomie - mówił po pierwszym dniu rajdu Kościuszko, który w klasyfikacji generalnej stracił do prowadzącego Loeba 3.02,1. Z kolei Francuz ma ponad minutę przewagi nad drugim kierowcą w zestawieniu - Hiszpanem Danielem Sordo.

W czwartek na zawodników czekają trzy różne odcinki specjalne, pokonywane dwukrotnie, o łącznej długości 131,76 km. W sumie, w ciągu pięciu dni, kierowcy będą mieli do przejechania 433 km rozłożone na 18 odcinków specjalnych. Ceremonia kończąca zmagania w tej legendarnej imprezie - która powróciła do kalendarza mistrzostw świata po trzech latach - odbędzie się tradycyjnie w samym Monte Carlo.

Pierwszy Rallye Automobile Monte Carlo został zorganizowany w 1911 roku przez księcia Monako Alberta I. To najstarszy kontynuowany cyklicznie do dzisiaj rajd samochodowy na świecie. Jest starszy o 10 lat od następnej w kolejności imprezy tego typu - Rajdu Polski.

Wyniki Rajdu Monte Carlo po pierwszym dniu

1. Sebastien Loeb (Francja/Citroen DS3) 1:30.30,1
2. Daniel Sordo (Hiszpania/Mini Cooper) + 1.04,2
3. Petter Solberg (Norwegia/Ford Fiesta) + 1.05,2
4. Sebastien Ogier (Francja/Skoda Fabia) + 2.21,1
5. Jewgienij Nowikow (Rosja/Ford Fiesta) + 2.26,5
6. Mikko Hirvonen (Finlandia/Citroen DS3) + 2.30,0
...
17. Michał Kościuszko (Polska/Mitsubishi Evo X) + 3.02,1