Jak co roku wiele osób decyduje się spędzić Boże Narodzenie i Sylwestra w górach. Często niestety dochodzi do sytuacji, kiedy wyczekany odpoczynek zamienia się w horror. Szczególnie narażone na oszustwo są osoby, które nocleg rezerwują przez internet. Jak nie dać się oszukać? Podpowiadają zakopiańscy policjanci.

Policjanci z Zakopanego uczulają, żeby zachować szczególną ostrożność podczas planowania wypoczynku w górach. Szczególnie narażone na oszustwo są osoby, które przez internet rezerwują noclegi na Boże Narodzenie i Sylwestra. Mundurowi ostrzegają - na te popularne terminy w sieci pojawiło się wiele ogłoszeń oferujących najem fałszywych kwater.

Jak sprawdzić kwaterę? Rady policjantów

Pierwszym krokiem w kierunku zabezpieczenia naszego pobytu jest wpłacenie zaliczki za nocleg. Jest to forma korzysta zarówno dla właściciela kwatery, jak i klienta. Ten pierwszy ma pewność, że turysta się nie rozmyśli, a w razie zdarzenia losowego zostaje z rekompensatą. Przyjeżdżający na wypoczynek mają natomiast gwarancję, że wybrany pokój rzeczywiście na niego czeka.

Zanim jednak wpłacimy zaliczkę, sprawdźmy wybrany obiekt, żeby już na tym etapie nie paść ofiarą oszusta.

  • Przede wszystkim należy sprawdzić, czy wybrana kwatera w ogóle istnieje. Warto zadzwonić pod podany numer, sprawdzić opinie o obiekcie i zachować dokumentację związaną z transakcją: przelewy i wymienione maile.
  • Najbezpieczniejszą opcją jest wyjazd w sprawdzone miejsce. Polecone przez naszych znajomych czy rodzinę.
  • Warto sprawdzić wiarygodność wybranego obiektu w sieci. Jeżeli ma własną stronę internetową, dobre opinie od innych odwiedzających i ogłasza się na różnych serwisach noclegowych - bardziej prawdopodobne, że nie zostaniemy oszukani.
  • Legalnie działający obiekt powinien być zarejestrowany w Urzędzie Miasta.
  • Naszą czujność zawsze powinna wzbudzić podejrzanie niska cena, zwłaszcza w okresie cieszącym się szczególnym zainteresowaniem turystów, jak Boże Narodzenie i Sylwester. Oszuści często dokonują rezerwacji widmo, zbierając jak najwięcej zaliczek od zainteresowanych klientów i znikają z pieniędzmi.
  • W ogłoszeniu powinny znajdować się wszystkie podstawowe informacje: nazwa i adres miejsca noclegowego, numery telefonów, adres e-mail, adres strony www oraz dane kontaktowe właściciela obiektu.
  • Zaliczkę należy wpłacać jedynie na konto bankowe z właściwymi danymi. Każda propozycja alternatywnych form przelania zaliczki powinna wzbudzić nasze podejrzenia.