35 proc. pielęgniarek i położnych na Dolnym Śląsku jest w wieku emerytalnym. Problem w tym, że nie ma ich kto zastąpić. W uzupełnianiu braków kadrowych ma pomóc program stypendialny Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Właśnie ruszył nabór wniosków.

Z początkiem października rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie stypendiów dla studentów III roku studiów pierwszego stopnia na kierunkach: pielęgniarstwo, położnictwo i ratownictwo medyczne. Wnioski można składać do 28 października.

Stypendium w wysokości 1 500 zł miesięcznie jest przyznawanie na jeden rok akademicki, czyli od 1 października 2022 r. do 30 czerwca 2023 r.

Zależy nam na tym, aby zachęcić młodych ludzi do wyboru medycznej ścieżki kształcenia oraz do podjęcia pracy w marszałkowskich podmiotach leczniczych. Naszym celem jest wspieranie zawodów medycznych, których tak bardzo potrzebujemy na rynku pracy - mówi wicemarszałek województwa dolnośląskiego Marcin Krzyżanowski.

Stypendium może dostać osoba, która nie powtarza roku i ma średnią ocen co najmniej 4,0. Chętni muszą też zadeklarować, że przez co najmniej 3 lata będą pracować w szpitalu marszałkowskim.

To już IV edycja

Samorząd Województwa realizuje program stypendialny dla studentów kierunków medycznych od 2019 roku. Z każdą kolejną edycją był rozwijany. Pierwsza była skierowana do studentów pielęgniarstwa, w kolejnych edycjach program został rozszerzony o kierunki położnictwo i ratownictwo medyczne. Zwiększyła się również wysokość stypendium z 1000 zł do 1500 zł miesięcznie.

Program stypendialny dla zawodów medycznych na Dolnym Śląsku zwłaszcza dla pielęgniarek i położnych ma ogromne znaczenie. Obecnie obserwujemy brak zastępstwa pokoleniowego w tych zawodach - dziś dolnośląska pielęgniarka i położna ma średnio 55 lat, co jest bardzo niepokojącą daną statystyczną - mówi Anna Szafran Przewodnicząca Dolnośląskiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych we Wrocławiu.

W poprzednich edycjach z programu skorzystało 80 stypendystów. Do tej pory przeznaczono na ten cel 945 tys. zł. W tym roku planowane jest przyznanie dofinansowania kolejnym 50 studentom. W budżecie Województwa Dolnośląskiego zabezpieczono 675 tys. zł.