O​strzeżenie dla turystów: Uwaga na bardzo silny wiatr w Karkonoszach! Na Śnieżce wieje z prędkością blisko 150 km/h - informuje Karkonoski Park Narodowy (KPN).

Goprowcy odradzają wyjścia w górne partie Karkonoszy. Lepiej wybrać się teraz na przykład na narty. Silny wiatr między innymi obniża temperaturę odczuwalną, która może wynosić -20 stopni Celsjusza - tłumaczy Piotr Zamorski, naczelnik Grupy Karkonoskiej GOPR.

W tak trudnych warunkach do górskiej wędrówki trzeba być naprawdę dobrze przygotowanym. Potrzebna jest między innymi odpowiednia, chroniąca przed wiatrem, odzież, a także gogle. Przenoszony przez wiatr śnieg utrudnia bowiem widoczność. Obecnie w górach nie ma co liczyć na piękne widoki.

Prognozy nie są dobre

W Karkonoszach ma mocno wiać do piątku włącznie. Wysoko w górach wiatr osiągnie prędkość przekraczającą 120 km/h, a na Śnieżce porywy mogą dochodzić do nawet 150 km/h.

Powyżej 500 metrów n.p.m. popada śnieg - przelotnie, ale intensywnie. Pojawi się także tzw. krupa śnieżna - to śnieg spadający nie w płatkach, a kulkach przypominających styropian.

W najbliższym czasie z 2 do 3 ma wzrosnąć zagrożenie lawinowe. To oznacza, że lawiny mogą schodzić już samoistnie - podkreśla Krzysztof Krakowski, meteorolog i klimatolog z KPN.

Ratownicy apelują, by nie wchodzić na szlaki zamknięte z powodu zagrożenia. Warto podkreślić, że w Karkonoszach da się je obejść. Ale i w tym przypadku na szlakach - powyżej 1200 metrów n. p. m. - warunki będą trudne.

Trzeba się liczyć nawet z ponad metrowymi zaspami, pod którymi jest lód. Potrzebne są więc raczki.