We wtorek rusza sezon turystyczny w Parku Narodowym Gór Stołowych. Przez dużą liczbę odwiedzających, wprowadzono tam godzinowe limity wejść na trasy turystyczne na Szczelińcu Wielkim i w Błędnych Skałach. Bilety można kupić przez internet, albo w kasach parku, ale to drugie rozwiązanie jest ryzykowne.

Na trasy turystyczne na Szczelińcu Wielkim i w Błędnych Skałach może wejść maksymalnie po 400 osób na godzinę. Zanim postanowimy się tam wybrać, najlepiej kupić bilet przez internet. Przekierowanie do systemu sprzedaży znajdziemy na stronie Parku Narodowego Gór Stołowych. Zainteresowanie biletami jest duże - większość rezerwują grupy. Jeśli chodzi o najbliższe weekendy - w tym ten długi majowy - w godzinach od 10 do 14 limity już wyczerpano.

Wejściówki są sprzedawane także w kasach parku, ale tam może się okazać, że po prostu ich już nie ma. 

Turyści, którzy nie chcą lub nie mogą już wybrać tras - gdzie wejścia są limitowane - mają w Górach Stołowych do dyspozycji 120 kilometrów innych pieszych szlaków.

Dlaczego wprowadzono limity?

Powodem jest duża liczba turystów wybierających obie płatne trasy. Przykładem może być Szczeliniec, gdzie na trasie w sierpniu ubiegłego roku w ciągu godziny pojawiło się 1200 turystów.

Jak informował Park Narodowy Gór Stołowych, oprócz chaosu powodowało to korki na drogach, kolejki po bilet wstępu czy dyskomfort podczas zwiedzania. Wędrujący zaśmiecali też teren i przeszkadzali zwierzętom. Uznano więc, że sensownym rozwiązaniem będzie wprowadzenie godzinowych limitów wejść na płatne trasy turystyczne.