Książę Walii William, który przyjechał z niespodziewaną wizytą do Polski, odwiedził w środę wieczorem punkt pobytowy dla uchodźców z Ukrainy w Warszawie. Brytyjskiemu następcy tronu towarzyszył prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Wczesniej książę William spotkał się w Rzeszowie z służącymi tam żołnierzami polskich i brytyjskich sił zbrojnych.

W komunikacie wydanym przez Pałac Kensington podkreślono, że chodzi o punkt pobytowy, w którym aktualnie przebywa około 300 ukraińskich kobiet i dzieci, które uciekły z Ukrainy i wciąż są mniej zintegrowane z polską społecznością.

Jak poinformowano, książę William "wysłucha historii mieszkańców punktu pobytowego i dowie się o ich doświadczeniach związanych z przeprowadzką do Polski". Książę pozna również wolontariuszy, którzy wspierają osoby wysiedlone i sortują dary, które ośrodek otrzymał od członków polskiej społeczności w celu przekazania ich za pośrednictwem bezpłatnego sklepu - poinformował pałac Kensington.

Ośrodek pełnił wcześniej funkcję budynku biurowego, a następnie został przekształcony w miejsce zakwaterowania. W placówce mieszkańcy mają zapewnione dwa posiłki dziennie oraz możliwość skorzystania z szeregu usług, takich jak lekcje języka polskiego, pomoc w znalezieniu pracy, kącik zabaw dla dzieci, wsparcie psychologiczne oraz zajęcia z kickboxingu prowadzone przez ukraińskiego trenera, który również uciekł do Polski - czytamy.

O spotkaniu księcia Williama z Rafałem Trzaskowskim poinformowała także rzeczniczka stołecznego ratusza Monika Beuth. Prezydent Warszawy spotkał się z księciem Williamem i wspólnie odwiedzili punkt pobytowy dla uchodźców, żeby spotkać się z jego mieszkankami i mieszkańcami - podała.

Książę spotkał się z żołnierzami polskich i brytyjskich sił zbrojnych

Wcześniej w środę William spotkał się w Rzeszowie z wicepremierem, szefem MON Mariuszem Błaszczakiem oraz służącymi tam żołnierzami polskich i brytyjskich sił zbrojnych.

Brytyjski następca tronu o wizycie w Rzeszowie poinformował na swoich oficjalnych kontach w mediach społecznościowych. "Dzisiaj po południu, po przyjeździe do Polski, spotkałem się z brytyjskimi i polskimi żołnierzami, od których usłyszałem o ich niezwykłej pracy na rzecz Ukrainy" - napisał po spotkaniu z żołnierzami na Instagramie i Twitterze. "W imieniu nas wszystkich, dziękuję" - podkreślił brytyjski następca tronu.

W czwartek brytyjski następca tronu spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą, złoży wieniec przy Grobie Nieznanego Żołnierza oraz spotka się z młodymi uchodźcami z Ukrainy, którzy po ucieczce osiedlili się w Warszawie i znaleźli pracę lub kontynuują naukę.