​Zamknięta dla kierowców jest warszawska Wisłostrada, czyli jedna z głównych tras stolicy. Powodem jest defilada z okazji Święta Wojska Polskiego.

Samochody i normalny ruch wrócą na Wisłostradę dopiero o 18.00.

Ta trasa jest zamknięta na jej głównym odcinku od mostu Marii Skłodowskiej-Curie do ulicy Gagarina.

Tutaj na jezdni po południu będą przede wszystkim żołnierze i sprzęt wojskowy - zapowiada podpułkownik Justyna Balik. Mamy blisko 200 jednostek sprzętowych, czołgi Abrams, czołgi K2 - dodała.

Wzdłuż Wisłostrady są już przygotowane miejsca dla tych, którzy będą chcieli obserwować defiladę z bliska.

Tę zamkniętą trasę można omijać do wieczora m.in. ulicami: Modlińską, Jagiellońską, a po drugiej stronie Wisły kierowcy mogą wybrać ulicę Marymoncką i ulicę Słowackiego.

Defilada wojskowa - ok. 2 tys. żołnierzy i ok. 200 sztuk sprzętu bojowego

We wtorek 15 sierpnia,  w dniu Święta Wojska Polskiego, warszawską Wisłostradą przejdzie pierwsza od 2019 roku defilada wojskowa. Według zapowiedzi resortu obrony weźmie w niej udział ok. 2000 żołnierzy oraz około 200 pojazdów wojskowych i niemal setka statków powietrznych. Defilada, organizowana pod hasłem "Silna Biało-czerwona", będzie kulminacyjnym wydarzeniem centralnych obchodów Święta Wojska Polskiego.

O godz. 14 na Wisłostradzie ruszy defilada z okazji święta Wojska Polskiego. Serdecznie wszystkich zapraszam, mieszkańców Warszawy, Mazowsza, a także gości z całej Polski. Bądźmy tu razem 15 sierpnia, podziękujmy żołnierzom za ich służbę, szczególnie na granicy polsko-białoruskiej - powiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas briefingu prasowego w niedzielę rano, pod koniec próby generalnej przed defiladą.

Na próbie generalnej przed defiladą zobaczyć można było przemarsz żołnierzy wszystkich rodzajów polskich Sił Zbrojnych, a także m.in. Żandarmerii czy WOT oraz wojsk sojuszniczych. 

Wśród biorącego udział w próbie sprzętu zaobserwować można było m.in. transportery opancerzone Rosomak w różnych wersjach, samobieżne moździerze Rak, armatohaubice Krab i K9, wyrzutnie rakietowe HIMARS, a także trzy typy czołgów - Leopardy 2, wyprodukowane w Korei K2, a także czołgi Abrams, służące zarówno w siłach polskich, jak i amerykańskich. Na defiladzie pojawią się również wozy bojowe piechoty Borsuk oraz pojazdy minowania narzutowego Baobab-K, a także wiele pojazdów technicznych, medycznych czy logistycznych.

W defiladzie wezmą również systemy przeciwlotnicze i przeciwrakietowe Patriot, jak również lotnictwo - myśliwce F-16 i FA-50, a także F-35 należące do lotnictwa USA. Polska zamówiła 32 takie maszyny, pierwsze mają trafić do Polski w przyszłym Roku. Poza tym na niebie zobaczyć będzie można samoloty transportowe - np. wykorzystywane do transportu najważniejszych osób w państwie, a także śmigłowce - w tym Black Hawki czy AW101, a także amerykańskie śmigłowce uderzeniowe Apache - Polska planuje zakup 96 takich maszyn; przed zakupem i dostawą pewną liczbę tych maszyn mają Polsce udostępnić wojska lądowe USA.

Ostatnia defilada z okazji obchodów Święta Wojska Polskiego pod hasłem "Wierni Polsce" odbyła się w 2019 roku w Katowicach. Miejsce zostało wybrane w związku z setną rocznicą wybuchu I powstania śląskiego - jednego z trzech powstańczych zrywów, które doprowadziły do włączenia części Górnego Śląska do Polski w 1922 roku. Wzdłuż trasy przejazdu defilady zgromadziły się tysiące ludzi, którzy obserwowali przemarsz 2,6 tys. żołnierzy.

W latach 2020-2021 defilada nie odbywała się ze względu na zagrożenie epidemiczne. W zamian wojsko organizowało pikniki wojskowe. W roku 2022 MON również zrezygnował z organizacji uroczystej defilady w Święto Wojska Polskiego - powodem była wojna w Ukrainie. Zdecydowano się na organizację pikników, pokazów sprzętu i skoncentrowano się na rekrutacji ochotników do wojska.

Poza defiladą w Warszawie będą miały miejsca również inne wydarzenia w ramach obchodów Święta Wojska Polskiego - w tym centralny piknik wojskowy na Stadionie Narodowym, a także uroczystości z udziałem przedstawicieli władz, w tym m.in. prezydenta Andrzeja Dudy i marszałek Sejmu Elżbiety Witek - uroczysta zmiana posterunku honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza i msza za Ojczyznę w Katedrze Polowej Wojska Polskiego.