Posypywarki wyjechały w nocy na stołeczne ulice. Pracują na trasach, po których kursują autobusy miejskie - poinformował w nocy z niedzieli na poniedziałek warszawski dyspozytor ZOM.

"Służby oczyszczania miasta w akcji. 170 posypywarek działa na tych ulicach, którymi kursują autobusy miejskie. To w sumie 1600 km stołecznych dróg. Pozostałe są oczyszczane m.in. na zlecenie urzędów dzielnic" - podał w komunikacie dyspozytor warszawskiego Zarządu Oczyszczania Miasta.

Zofia Kłyk ze stołecznego Zarządu Oczyszczania Miasta powiedziała, że w Warszawie zimowe oczyszczanie miasta jest tak zorganizowane, że Zarząd Oczyszczania Miasta odpowiada za ulice, po których kursują autobusy. Natomiast za ulice gminne odpowiadają urzędy dzielnic, za drogi ekspresowe GDDKiA, za drogi osiedlowe zarządcy osiedli.

Kłyk przekazała, że spodziewane są dalsze opady śniegu w Warszawie. Podkreśliła, że ZOM dostosowuje swoje działania do potrzeb. 

W terenie są kontrolerzy, którzy sprawdzają stan jezdni, śliskość. Sprawdzamy prognozy pogody, które aktualizowane są na bieżąco. Mamy dane z radarów pogodowych, dane meteorologiczne ze stacji pogodowych, które są rozstawione na terenie całego miasta i informują nas o temperaturze powietrza, jezdni, o intensywności opadu i na podstawie tych wszystkich danych są podejmowane decyzje adekwatnie do potrzeb - zaznaczyła.

Cały czas apelujemy, prosimy kierowców, żeby nie zajeżdżali drogi posypywarkom, żeby ustępowali, bo ta współpraca kierowców jest dla służb oczyszczania miasta bardzo istotna - wskazała.