Dzisiejszy dzień przynosi z sobą serię intensywnych zjawisk pogodowych, które objęły swoim zasięgiem praktycznie cały kraj. Od zachodu na wschód, od północy na południe – burze, gradobicia i ulewy stawiają przed mieszkańcami Polski poważne wyzwania.

Szczecin w oku burzy

W Szczecinie natura pokazała swoje mroczne oblicze. Mieszkańcy miasta i okolic zostali zaskoczeni przez potężną burzę, która przyniosła ze sobą grad wielkości piłek golfowych. Nasza reporterka Aneta Łuczkowska relacjonowała, jak grad uderzał z impetem o karoserie samochodów, a ulice zamieniają się w rwące rzeki. 

Strażacy tylko w ciągu jednej godziny (od 16:00 do 17:00 - red.) odebrali ponad 30 wezwań ze Szczecina i podszczecińskich miejscowości z powiatu polickiego. 

Pracują przy wypompowywaniu wody z zalanych piwnic i ulic. 

Woda powoli spływa, ale są utrudnienia w ruchu na ul. Dąbrowskiego, 26 kwietnia pod wiaduktem kolejowym, na Derdowskiego czy Kwiatkowskiego. 

Synoptycy podnieśli ostrzeżenie meteorologiczne do trzeciego stopnia. Podczas burz spaść może do 80 mm wody. Uspokojenie pogody przewidywane jest dopiero na późny wieczór.

Dramat w Gnieźnie

Sytuacja w Wielkopolsce, a szczególnie w Gnieźnie, jest równie dramatyczna. Nawałnica, która przetoczyła się przez miasto, zostawiła za sobą zalane piwnice, mieszkania, a nawet szpital. 

Strażacy zmagali się z ogromną liczbą zgłoszeń, które przekroczyły już liczbę 200. 

Zerwane dachy, ludzie uwięzieni w zalanych pojazdach - to tylko niektóre ze skutków nawałnicy. Kamila Kozłowska z Komendy Powiatowej PSP w Gnieźnie podkreśla, że usuwanie skutków burzy będzie wymagało wielu godzin intensywnej pracy.

Ostrzeżenia meteorologiczne na szeroką skalę

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydały ostrzeżenia drugiego i trzeciego stopnia przed burzami dla wielu regionów Polski. Najwyższy, trzeci stopień ostrzeżenia, który sygnalizuje możliwość wystąpienia zjawisk meteorologicznych o skali katastrof, obowiązuje w wybranych powiatach województw kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego oraz lubuskiego. 

Ostrzeżenie drugiego stopnia, sugerujące duże straty materialne i zagrożenie dla życia, dotyczy znacznej części kraju - od północnych powiatów województwa wielkopolskiego, przez północną część Polski, aż po południowo-wschodnie regiony.

Mapy pogodowe: Burze, deszcz i wiatr

Zobaczcie aktualne mapy pogodowe Polski:


Gorąca Linia RMF FM jest do Waszej dyspozycji! Przez całą dobę czekamy na informacje od Was, zdjęcia i filmy.

Możecie dzwonić, wysyłać SMS-y lub MMS-y na numer 600 700 800, pisać na adres mailowy fakty@rmf.fm albo skorzystać z formularza WWW.