Nad północną i centralną Polską przechodzą burze z ulewnymi opadami i gradem. Tylko w Gnieźnie i okolicy strażacy otrzymali około 200 w związku z nawałnicą. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podniósł stopień ostrzeżenia dla powiatów w województwach wielkopolskim, kujawsko-pomorskim i lubuskim.

Nad Polską przechodzą burze z gradem. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) podniósł poziom ostrzeżeń dla kilku województw.

Nawałnica w Gnieźnie

Do 200 wzrosła liczba zgłoszeń związanych z gradobiciem w Gnieźnie. 98 proc. z nich dotyczy wypompowania wody z zalanych piwnic, mieszkań oraz lokali usługowych.

Aktualne informacje o sytuacji w Gnieźnie znajdziecie TUTAJ.

Wody spadło tutaj tyle, ile przez ostatnie pół roku - powiedział w rozmowie z reporterem RMF FM Beniaminem Piłat jeden z mieszkańców miasta. 

Wcześniej informowaliśmy, że do godziny 13:30 strażacy z samego Gniezna i najbliższej okolicy odebrali ponad 50 zgłoszeń. 

Zobaczcie efekt burzy z gradem w Gnieźnie:

Na Gorącą Linię RMF FM otrzymaliśmy nagranie burzy:

Grad i ulewy przeszły także nad innymi miejscowościami Wielkopolski. Takie zdjęcia otrzymaliśmy z miejscowości Lipa w powiecie obornickim:

Szczecin

Mieszkańcy Szczecina i okolic zostali zaskoczeni przez potężną burzę, która przyniosła ze sobą grad wielkości piłek golfowych. Nasza reporterka Aneta Łuczkowska relacjonowała, jak grad uderzał z impetem o karoserie samochodów, a ulice zamieniają się w rwące rzeki. 

Strażacy tylko w ciągu jednej godziny (od 16:00 do 17:00 - red.) odebrali ponad 30 wezwań ze Szczecina i podszczecińskich miejscowości z powiatu polickiego. 

Pracują przy wypompowywaniu wody z zalanych piwnic i ulic. 

Woda powoli spływa, ale są utrudnienia w ruchu na ul. Dąbrowskiego, 26 kwietnia pod wiaduktem kolejowym, na Derdowskiego czy Kwiatkowskiego. 

Środa Śląska

Grad dotarł również do miejscowości Środa Śląska (woj. dolnośląskie).

Apel straży pożarnej

Jak powiedział w rozmowie z reporterem RMF FM Krzysztofem Zasadą st. bryg. mgr inż. Karol Kierzkowski, rzecznik prasowy Komendanta Głównego PSP, "dzisiaj sprawdźmy prognozę pogody dla naszego regionu, bądźmy ostrożni". 

Jeżeli zauważymy czarną chmurę, silny, porywisty wiatr i opady deszczu, to sygnał dla nas, żeby jak najszybciej schować się do budynku - apelował strażak.

Ostrzeżenie meteorologiczne dotyczące burz z gradem

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał dla kilku województw ostrzeżenia dotyczące burz z gradem.

"Dla powiatów w woj. wielkopolskim, kujawsko-pomorskim i lubuskim stopień ostrz. został podniesiony. Prognozowane są burze z ulewnymi opadami do 80 mm, porywy do 70 km/h i grad" - podał IMGW.

Mapy pogodowe: Burze, deszcz i wiatr

Zobaczcie aktualne mapy pogodowe Polski:

Gorąca Linia RMF FM jest do Waszej dyspozycji! Przez całą dobę czekamy na informacje od Was, zdjęcia i filmy.

Możecie dzwonić, wysyłać SMS-y lub MMS-y na numer 600 700 800, pisać na adres mailowy fakty@rmf.fm albo skorzystać z formularza WWW.