Około 250 razy interweniowali strażacy w Gnieźnie i rejonie w związku z nawałnicą, która przeszła nad miastem. Jak powiedział jeden z mieszkańców w rozmowie z RMF FM, "wody spadło tutaj tyle, ile przez ostatnie pół roku". Strażacy wyciągnęli kobietę z niemalże całkowicie zalanego samochodu.

Około 250 razy musieli interweniować strażacy w związku z gradobiciem w Gnieźnie. 98 proc. z nich dotyczyło wypompowania wody z zalanych piwnic, mieszkań oraz lokali usługowych.

Mieszkańcy Gniezna powiedzieli reporterowi RMF FM Beniaminowi Piłatowi, że nie byli przygotowani na coś takiego. Dostaliśmy SMS-a (z alertem RCB - przyp. red.) o 13, kiedy już była ulewa - mówił jeden z mieszkańców.

Nikt nie spodziewał się takiej pogody. Wszyscy jesteśmy nią zaskoczeni - dodaje kolejny.

Wody spadło tutaj tyle, ile przez ostatnie pół roku - podkreśliła kolejna osoba. 

Gniezno białe

W mieście odbyło się posiedzenie sztabu kryzysowego. Rzeczniczka prasowa Urzędu Miejskiego w Gnieźnie Monika Fifer pytana wcześniej o aktualną sytuację w mieście powiedziała, że "placówki oświatowe, właściwie wszystkie, mierzyły się z zalaniem piwnic i niskich parterów, natomiast w tej chwili większość z nich jakoś już sobie poradziła, lub jest już po interwencji straży pożarnej".

Na pewno nie będzie czynna jutro jedna filia żłobka miejskiego przy ul. Sikorskiego, w związku z tym, że zacieka tam dach. Nie możemy pozwolić na to, żeby dzieciom coś się stało, więc ten żłobek będzie jutro zamknięty - dodała.

Fifer poinformowała także, że "nieczynny jest również Miejski Ośrodek Kultury, nie będzie czynny także jutro, właśnie w związku z zalaniem. Zamknięty jest też Gnieźnieński Ośrodek Sportu i Rekreacji i wszystkie jego obiekty - też właśnie w związku z zalaniem".

Kobieta uwięziona w zalanym samochodzie

Strażacy wciąż walczą z zalanymi piwnicami, mieszkaniami, a także zerwanymi dachami. W akcji bierze udział około 40 jednostek straży pożarnej.

Miejscem sprawiającym największe problemy jest tak zwany przejazd Pod Trzema Mostami. To tam strażacy w ostatniej chwili wyciągnęli kobietę z niemalże całkowicie zalanego samochodu.

W takich sytuacjach to jest i panika, i brak logicznego myślenia. W związku z tym idealnie dojechaliśmy na miejsce, żeby bezpiecznie ewakuować tę kobietę na zewnątrz - podkreśliła w rozmowie z reporterem RMF FM bryg. Marta Kasprzycka z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gnieźnie.

Jak dodała, kobieta została przekazana pogotowiu ratunkowemu.

Sekc. Kamila Kozłowska z Komendy Powiatowej PSP w Gnieźnie podkreśliła, że zgłoszenia dotyczą przede wszystkim zalanych budynków mieszkalnych, ale także budynków użyteczności publicznej, szpitala, urzędów, szkół, muzeum czy komendy policji. Były także przypadki zerwania dachów.

W związku z sytuacją w mieście do Gniezna zadysponowane zostały dodatkowe jednostki straży pożarnej z sąsiednich powiatów.

Zobaczcie efekt burzy z gradem w Gnieźnie:

Zalany samochód pod mostem

Lubuscy Łowcy Burz opublikowali w mediach społecznościowych nagranie, na którym widać zalany samochód, znajdujący się pod mostem:

Ostrzeżenie meteorologiczne dotyczące burz z gradem

Ostrzeżenia przed intensywnymi burzami obowiązują w poniedziałek w całej Wielkopolsce. Dla przeważającej części regionu jest to ostrzeżenie pierwszego stopnia, a dla powiatu złotowskiego - drugiego. Dla powiatów chodzieskiego, czarnkowsko-trzcianeckiego, gnieźnieńskiego, obornickiego, pilskiego i wągrowieckiego - obowiązuje ostrzeżenie trzeciego stopnia. Niebezpieczna pogoda prognozowana jest do godzin nocnych.