Wakacje i piękna pogoda zachęcają do spędzania czasu nad wodą. Jeziora, rzeki i kąpieliska są pełne ludzi, którzy często zapominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Szczecińscy policjanci dbają o bezpieczeństwo wypoczywających nad wodą. Przypominają jednak, że bezpieczeństwo w miejscach rekreacji zależy przede wszystkim od osób, które tam wypoczywają.

Policja przypomina, jakie zasady obowiązują nad wodą.

  • Wybieraj tylko strzeżone kąpieliska i miejsca wyznaczone do kąpieli. "Dzikie kąpieliska" zawsze mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona.
  • Flaga biała oznacza, że kąpiel jest dozwolona, natomiast flaga czerwona na kąpielisku - zakaz kąpieli lub kąpielisko nieczynne.
  • Rodzicu, bądź zawsze w pobliżu, gdy twoje dziecko pływa. Chwila nieuwagi może skończyć się tragicznie.
  • Stosuj się do regulaminu kąpieliska, obowiązujących oznaczeń i poleceń ratownika. Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich. Nie skacz do nieznanej i płytkiej wody, bo takie skoki mogą spowodować poważne konsekwencje zdrowotne. Nie podpływaj do zakotwiczonych lub poruszających się jednostek pływających. Pamiętaj, że jesteś bardzo słabo widoczny. 
  • Nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu, nie wchodź do wody po choćby najmniejszej jego dawce. Bezpiecznie nad wodą to znaczy NA TRZEŹWO. Z rekreacji w wodzie zrezygnuj również, gdy jesteś głodny lub po obfitym posiłku, albo po długotrwałym przebywaniu na słońcu.
  • Korzystaj z pewnego i sprawnego sprzętu pływającego, a wypływając kajakiem, łódką czy rowerem wodnym zawsze nakładaj kamizelkę ratunkową. W razie nagłej wywrotki będziesz odpowiednio zabezpieczony. Nie ryzykuj życia i zdrowia dla chwilowej wygody.
  • Wypoczywając nad wodą, nie pozostawiaj swoich rzeczy bez opieki. Złodzieje tylko czekają na taką okazję. Oprócz skradzionego portfela, telefonu czy utraty dokumentów, może dojść do kradzieży tożsamości i wzięcia kredytu na twoje dane osobowe.

W razie niebezpieczeństwa należy wezwać pomoc dzwoniąc pod numer 112.