Zmiany komunikacyjne w centrum Bytomia. Wszystko z powodu przebudowy torowiska w samym centrum miasta. Chodzi o ulice Sądową i Piekarską. Prace mają tam trwać do lipca przyszłego roku.

Zmiany wprowadzone zostają na 13 liniach tramwajowych. Cztery z nich zostają zawieszone, a na dwóch kolejnych zmienione zostaną trasy przejazdu. Wreszcie na kilku kolejnych mogą zmieniać się godziny odjazdów i trasy przebiegów, ale ma to już dotyczyć tylko pojedynczych kursów. Ponadto zmienia się też trasa przejazdu jednej linii autobusowej i pojawiają się dwie linie tymczasowe, jedna autobusowa, a druga tramwajowa.

W związku z tymi pracami także część bytomskich tramwajów trzeba przenieść do innych zajezdni.

Północno-zachodnia część sieci tramwajowej w Bytomiu, włącznie z zajezdnią zostanie  odcięta od pozostałej sieci, co oznacza, że musimy przenieść niemal w całości zajezdnię ze Stroszka na teren Zakładu Usługowo Remontowego w Chorzowie Batorym. Tu w dużej liczbie będą stacjonować i będą serwisowane bytomskie tramwaje, choć część trafi do zajezdni w Gliwicach i Katowicach. W bytomskiej zajezdni zostaną tylko tramwaje, które będą kursować między Stroszkiem a pętlą przy Szkole Medycznej - mówi Andrzej Zowada, rzecznik spółki Tramwaje Śląskie S.A.

Chociaż prace remontowe prowadzone są wyłącznie w centrum Bytomia, ze zmianami muszą się też liczyć korzystający z komunikacji tramwajowej mieszkańcy sąsiednich miast, czyli Chorzowa, Gliwic, Katowic, Rudy Śląskiej, Świętochłowic czy Zabrza.

Szczegóły zmian:

  • zawieszone zostaną linie nr: 7, 38, 40 i 49;
  • tramwaje linii nr 6 będą kursować będzie na trasie: Katowice Brynów Centrum Przesiadkowe - Chorzów Rynek - Bytom pl. Sikorskiego - (i dalej trasą linii nr 7) Łagiewniki Targowisko - Chorzów Batory Zajezdnia wg nowego rozkładu jazdy;
  • tramwaje linii nr 19 będą kursować w skróconej relacji: Katowice pl. Wolności - Bytom pl. Sikorskiego;
  • uruchomiona zostanie tymczasowa linia nr 39 kursująca w relacji: Bytom Szkoła Medyczna - Stroszek Zajezdnia;
  • uruchomione zostaną przez ZTM linie autobusowej komunikacji zastępczej: T-19 kursująca w relacji: Bytom pl. Sikorskiego - Bytom Urząd Miasta oraz T-38 kursująca w relacji: Bytom Kościół Św. Trójcy - Bytom Powstańców Śląskich.


Opracowanie: