Dzieci z dwóch ukraińskich chórów - "Dzwoneczek" oraz "Vognik" przyjechały do Poznania. W stolicy Wielkopolski będą gościć do niedzieli. W piątek i w sobotę będzie ich można usłyszeć podczas kilku koncertów.

Jak informuje Urząd Miasta Poznania, dzieci przyjechały do stolicy Wielkopolski po tym, jak z Poznańskim Chórem Chłopięcym skontaktował się Ruben Tolmachov, kierownik artystyczny kijowskiego chóru chłopięcego "Dzwoneczek" oraz jego żona, która zajmuje się chórem dziewczęcym "Vognik". 

Z powodu rosyjskiej agresji, oba ukraińskie chóry nie mogą teraz normalnie działać. Część młodych artystów została w Kijowie, wielu z nich wyprowadziło się z rodzinami na zachód kraju. Mimo ciężkiej sytuacji, chórzyści regularnie uczestniczą w próbach online - to dla nich jedyna możliwość, by zachować ciągłość działalności. 

Pan Tolmachov pomyślał, że tym uzdolnionym dzieciom przydałby się wyjazd, podczas którego chóry mogłyby wystąpić z koncertem lub koncertami, dlatego zwrócił się do zaprzyjaźnionych instytucji - w tym naszej - z prośbą o pomoc - wyjaśnia Joanna Budzińska, wicedyrektor Poznańskiego Chóru Chłopięcego. Ideą jest oderwanie tych dzieci od strasznej, wojennej codzienności, ofiarowanie im czasu wolnego od strachu - dodaje.

Dzisiaj, 2 czerwca, z chórzystami spotkał się w urzędzie miasta Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. 

Jako dyrektor chóru nie wyobrażam sobie sytuacji, w której dzieci są zagrożone. Tymczasem nasi przyjaciele z Ukrainy muszą tak funkcjonować - podkreślał Jacek sykulski, dyrektor Poznańskiego Chóru Chłopięcego.  Cieszę się, że udało im się tu przyjechać. Poznań jest częścią większej trasy koncertowej obu chórów. 

Kiedy odbędą się koncerty ukraińskich chórów?

Koncerty chórów "Dzwoneczek" i "Vognik" odbędą się w trzech miejscach.

3 czerwca, piątek: godz. 18:00 - koncert w kościele ewangelicko - augsburskim Łaski Bożej przy ul. Obozowej 5

4 czerwca, sobota: godz. 12:45 oprawa mszy św. i wykonanie Wokalizy wspólnie z Poznańskim Chórem Chłopięcym w Bazylice Matki Bożej Nieustającej Pomocy, św. Marii Magdaleny i św. Stanisława Biskupa w Poznaniu

godz. 17:00 koncert plenerowy podczas festynu rodzinnego w Kostrzynie Wielkopolskim.