Nowa hala widowiskowo-sportowa ma powstać pod Poznaniem. Według zapowiedzi wojewody wielkopolskiego Michała Zielińskiego, obiekt mieszczący ponad 10 tysięcy osób miałby w ciągu 10 lat stanąć w podpoznańskich Plewiskach.

Budowa nowej hali widowiskowo-sportowej miałaby odbyć się na terenie gminy Komorniki. Dokładna lokalizacja to miejscowość Plewiska, oddalona od Poznania o kilkadziesiąt kilometrów - zapowiedział wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.

Wielkopolska i Wielkopolanie zasługują na halę, która pozwoli na organizację i udział w wydarzeniach na najwyższym światowym poziomie. Do tej pory nasze województwo omijały duże imprezy sportowe i kulturalne ze względu na brak odpowiedniej infrastruktury. Ta hala ma to zmienić. Taka inwestycja posłuży nie tylko promocji, ale także znacząco wesprze rozwój gospodarczy regionu - podkreśla Michał Zieliński. 

Na miejsce budowy hali wybrano teren za stadionem GOSiR w Plewiskach. Nieruchomość o powierzchni 200 ha jest własnością gminy Komorniki. Urzędnicy przekonują, że to dobre miejsce na powstanie hali.

Lokalizacja jest atrakcyjna przede wszystkim ze względów komunikacyjnych - od zachodu w najbliższej odległości znajduje się węzeł S-11 Skórzewo, od południa autostrada A2- w równej odległości węzeł Poznań-Zachód oraz Poznań-Komorniki. Stadion byłby również zlokalizowany blisko lotniska Poznań-Ławica oraz linii kolejowej E-20 Warszawa-Poznań-Berlin.

Najbliższy tego typu czynny obiekt znajduje się w Łodzi. W Poznaniu z kolei stoi czekająca wciąż na renowację hala widowiskowo-sportowa "Arena". Ta jednak nawet po remoncie może okazać się zbyt mała na zorganizowanie wydarzenia z udziałem ponad 10 tysięcy uczestników.

Na ten moment nie sposób mówić o budżecie na realizację projektu, ponieważ kwota niezbędna do wybudowania hali będzie pochodną rozstrzygnięcia konkursu i dodaje, że przejście dwóch pierwszych kroków, czyli konkursu oraz uzyskania projektu technicznego hali, będzie doskonałym punktem wyjścia do uzyskania środków na jej budowę - dodają służby wojewody. 

Opracowanie: