Nowoczesny sprzęt do radioterapii śródoperacyjnej będzie pomagał w leczeniu pacjentów Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu. Lecznica połączyła siły z Narodowym Centrum Badań Jądrowych w celu stworzenia nowego akceleratora dedykowanego radioterapii śródoperacyjnej.

To rozwiązanie pomoże pacjentom i pacjentkom onkologicznym, u których stosowana jest metoda radioterapii. Wielkopolskie Centrum Onkologii w Poznaniu połączyło siły z Narodowym Centrum Badań Jądrowych w celu stworzenia nowego akceleratora dedykowanego radioterapii śródoperacyjnej. Jak mówi dyrektor lecznicy, prof. Julian Malicki, radioterapia śródoperacyjna ma zastosowanie wśród wąskiej grupy chorych.

Cytat

Trzeba przyznać, że grupa spełniających określone warunki pacjentek, bo dotyczy to głównie pacjentek z rakiem piersi, nie jest taka liczna. Na tysiąc kobiet, które napromieniamy, kwalifikacje do tego typu metody ma około 100 pacjentek. Te pacjentki, u których tę metodę można zastosować nie muszą potem przechodzić wielotygodniowego napromieniania
powiedział prof. Malicki.

Nowość opracowywana w Wielkopolskim Centrum Onkologii może być stosowana zatem u wybranych pacjentów i pacjentek, ale plusem jest to, że wprowadza się ją niemalże od razu po wycięciu guza.

Cytat

Ten akcelerator (który będzie działał w WCO - PAP) jest absolutnie wyjątkowy; to jest akcelerator śródoperacyjny, myśmy go zaprojektowali, pokazali demonstrator technologii niespełna trzy lata temu. Gdyby nie współpraca z WCO, nie udałoby nam się przejść od demonstratora do produktu
powiedział dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych prof. Krzysztof Kurek

Marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak podkreślił, że realizowane w WCO przedsięwzięcia są szansą na wdrożenie w ośrodku najnowocześniejszych form terapii.

To jest pierwszy przypadek, gdy mówimy o urządzeniu o charakterze prototypowym. Do tej pory głównie wspieraliśmy zakupy gotowych urządzeń - powiedział Marek Woźniak. Jak dodał Wielkopolska jest dotknięta dużą liczbą chorób nowotworowych. Dlatego im więcej będziemy inwestować w walkę z rakiem, tym skuteczniej pomożemy naszym mieszkańcom - podkreślił marszałek.