Zmiany związane są z oddaniem do użytku wyremontowanych odcinków i pracami modernizacyjnymi na niektórych trasach. Pojawią się także nowe połączenia, a na niektórych odcinkach pojawi się komunikacja zastępcza. Nowe rozkłady jazdy wchodzą w życie już w niedzielę i zanim zdecydujemy się na podróż warto się z nimi zapoznać.

Według zapewnień PKP, korekty rozkładu będą obowiązywać od 12 marca do 10 czerwca. Zarządca narodowej sieci linii kolejowych zapewnia, że nowoopracowane połączenia przygotowano w taki sposób, by największe od lat inwestycje w kolei mogły być kontynuowane bez utrudnień w transporcie pasażerów i towarów.

Nowe połączenia

Od 12 marca oddany do użytku zostanie nowy wiadukt kolejowy w Warszawie Zachodniej. Dzięki temu możliwe stają się bezpośrednie połączenia linii radomskiej z linią obwodową. Uruchomienie tego odcinka ma zapewnić sprawne połączenia między Radomiem, Warką i Piasecznem a Modlinem, Legionowem i Wieliszewem.

Zakończyła się modernizacja odcinka Otwock-Lublin Główny i zakończono też proces certyfikacji urządzeń do kontroli ruchu kolejowego. PKP zapewnia, że pozwoli to na podniesienie prędkości pociągów do 160 km/h. Dzięki temu czas przejazdu między Warszawą a Lublinem powinien się skrócić o około 20 minut.

PKP Intercity podaje, że uruchomiany zostanie pociąg EIP (Express InterCity Premium) łączący Katowice z Trójmiastem. Pociąg zatrzyma się po drodze na przystankach w Sosnowcu, Warszawie i Malborku. Przystanek końcowy, to Gdynia Główny.

Dodatkowy pociąg połączy też Warszawę i Kraków. Kursować ma codziennie, zatrzymując się między innymi w Radomiu i Kielcach. Także od maja krakowianie zyskają dodatkową możliwość dojazdu do Bydgoszczy, a to dzięki wydłużeniu relacji pociągu IC Kazimierz kursującemu z i do Łodzi Fabrycznej.

Koniec modernizacji niektórych tras. Pociągi wracają

Zmiany w rozkładach jazdy pociągów wejdą w życie także w Wielkopolsce. Od najbliższej niedzieli, ponownie uruchomiona zostanie trasa Drzymałowo-Wolsztyn. Od niedzieli dojazd z Wolsztyna do Drzymałowa, bez zastępczej komunikacji autobusowej, powinien wynieść około 25 minut, a do Poznania mniej-więcej 1,5 godziny. Od teraz podróżni będą mogli też korzystać z przebudowanych peronów w Wolsztynie i Grodzisku Wielkopolskim.

W niedzielę wróci też pociąg ze Zbąszynka do Czerwińska w województwie lubuskim. Przebudowane perony w Babimoście i Sulechowie mają podnieść komfort obsługi pasażerów. Prace wykończeniowe będą jednak kontynuowane na tej trasie na mostach, wiaduktach i przejazdach kolejowych. Gdy roboty się zakończą, pociągi będą mogły jechać tam z prędkością 120 km/h - zapewnia PKP PLK.

Przebudowane stacje i nowe przystanki

Na Dolnym Śląsku włączony zostanie nowy przystanek Legnica Strefa. W województwie warmińsko-mazurskim powstaną trzy kolejne: Nikielkowo i Kolno na linii Olsztyn-Korsze i Wietrzychowo na trasie Olsztyn-Działdowo. Prace modernizacyjne na stacji Olsztyn Główny dobiegają końca i peron 4 powinien zostać udostępniony pod koniec marca.

W Krakowie zakończyły się prace na przebudowywanych peronach stacji Kraków Bieżanów. PKP zapewnia, że dzięki temu organizacja ruchu kolejowego w kierunku Krakowa Głównego i Tarnowa powinna ulec poprawie. Na Lubelszczyźnie Od 12 marca z nowego peronu skorzystają też pasażerowie na stacji Biała Podlaska. 

Przebudowa stacji Warszawa Zachodnia powoduje, że niektóre pociągi pojadą linią obwodową przez stację Warszawa Młynów. Przewidziany został także postój przy peronie nr 9 Warszawy Zachodniej.

Zmiany tras

Skład TLK Flisak relacji Katowice-Gdynia Główna-Katowice pojedzie okrężną trasę przez Iławę Główną. Do stacji Sztum, Kwidzyn i Grudziądz podróżnych dowiozą autobusy komunikacji zastępczej.

Pociągi TLK Bieszczady i TLK Wetlina pojadą przez Dębicę, Rzeszów i Strzyżów nad Wisłokiem. Umożliwi to pasażerom z tych miejscowości dotarcie do Krakowa, Tarnowa, Sanoka i Zagórza. 

Do 12 kwietnia potrwać ma pierwszy etap modernizacji tunelu na linii nr 274 (odcinek Janowice Wielkie-Wojanów). W związku z tym uruchomiona zostanie komunikacja zastępcza za pociągi IC Śnieżka i pozostałych składów kończących lub rozpoczynających bieg w Jeleniej Górze na odcinkach Janowice Wielkie-Jelenia Góra.

Nowe inwestycje i zmiany w wyszukiwarce połączeń

PLK informuje również, że od 12 marca rozpoczyna się budowa nowych przystanków w ramach "Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025". Na Podkarpaciu rusza budowa nowego przystanku Mielec Południowy. W Małopolsce rozpoczyna się budowa przystanku Dąbrówka Jezioro Mucharskie. W łódzkim powstaną nowe przystanki Pabianice Północ oraz Zgierz Rudunki. Prace modernizacyjne wymagają wprowadzenia tam komunikacji zastępczej, uwzględnionej w rozkładach jazdy.

PKP Intercity podaje, że wprowadzona zostanie do wyszukiwarki w aplikacji internetowej funkcję "metastacji". Oznacza to, że podróżni nie muszą już wpisywać precyzyjnej nazwy stacji, której szukają. Wystarczy wpisać samą nazwę miejscowości, a system pokaże połączenia dostępne z danego miejsca.