Dziś w Małopolsce przypada pierwsza w tym roku sobota paszportowa - ma to być ułatwienie dla osób chcących wyrobić sobie nowe dokumenty. To spora grupa. Przed 14 punktami w regionie od dłuższego czasu ustawiają się długie kolejki.

Do lipca zaplanowano siedem "Paszportowych sobót" w Małopolsce, w trzech lokalizacjach.

Dziś do godz. 14:00 dostępne są oddziały paszportowe w: Krakowie (ul. św. Sebastiana 9), Tarnowie (al. Solidarności 5-9) oraz Nowym Sączu (ul. Jagiellońska 52).

Kolejne "soboty paszportowe" zaplanowane są na: 15 kwietnia, 29 kwietnia, 13 maja, 27 maja, 17 czerwca, 1 lipca.

Wielu naszych rodaków ubiega się o paszport. To jest spowodowane likwidacją ograniczeń covidowych, drugi powód to wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej i oczywiście zbliżające się wakacje - wylicza Lucyna Gajda, dyrektor wydziału spraw obywatelskich Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

W ubiegłym roku odbyły się cztery takie akcje - złożono wówczas ponad 2,5 tys. wniosków i odebrano ponad 1,4 tys. paszportów.

Rezerwacja internetowa

W oddziale paszportowym w Krakowie, a także w 11 punktach paszportowych w całej Małopolsce można internetowo zarezerwować termin do złożenia wniosku paszportowego i odbioru paszportu. W pozostałych trzech punktach trwają prace mające na celu zainstalowanie takiego systemu. Internetowa rezerwacja terminu nie jest obowiązkowa.