We wtorek po długim weekendzie rozpoczął się najbardziej uciążliwy etap remontu ronda Matecznego w Krakowie - jednego z głównych rond i węzłów przesiadkowych na południu miasta. Zmieniono organizację ruchu. Zawieszono kursowanie części linii tramwajowych. Mieszkańcy i kierowcy z którymi rozmawiał o poranku nasz reporter skarżą się na chaos i bałagan.

CO WARTO WIEDZIEĆ O REMONCIE? TU ZNAJDZIESZ SZCZEGÓŁY

To potężna inwestycja, dlatego prace przygotowawcze zaczęły się już kilka dni temu. Od 14 sierpnia obowiązują m.in. zmiany w komunikacji miejskiej.

We wtorek o poranku w rejonie ronda Matecznego tworzyły się potężne korki. Chodziło m.in. o okolice ulic Kamieńskiego, Wielickiej oraz Zakopiańskiej.

Jak ominąć remont?

Trasa objazdowa zalecana przez drogowców, wiedzie przez ulicę Tischnera, Brożka, Kapelankę i Monte Cassino do ronda Grunwaldzkiego.

Aby ominąć zakorkowaną ulicę Kamieńskiego można też wybrać objazd przez Kurdwanów i ulicę Nowosądecką. Inna możliwość to autostradowa obwodnica Krakowa.

Kierowcy poruszający się po Krakowie narzekają, że remont ronda Matecznego rozpoczął się przed oddaniem Trasy Łagiewnickiej, której wybór mógłby pomóc w rozładowaniu korków.

 

Na rondzie wymieniona zostanie m.in. nawierzchnia oraz torowisko - czytamy na stronie krakow.pl

Już od 14 sierpnia wyłączono ruch tramwajowy na odcinku "Korona" - "Łagiewniki". Wykonanie tak zwanej "przejazdówki" pozwoli tramwajom na poruszanie się w dwóch kierunkach. Tramwaj dwukierunkowy zapewni dojazd z ronda Matecznego do centrum Krakowa. Od strony Łagiewnik tramwaje będą dojeżdżać do przystanku "Rzemieślnicza".

Dziś - czyli 16 sierpnia - ruszają natomiast zasadnicze prace na rondzie Matecznego. Co trzeba wiedzieć?

  • na tydzień, od 16 do ok. 22 sierpnia - zamknięta zostanie część północna ronda, ruch dwukierunkowy w relacji Konopnickiej - Kamieńskiego będzie odbywał się częścią południową, zmieniona zostanie lokalizacja przystanku autobusowego w kierunku centrum


 - potem również na tydzień (od ok. 23 do ok. 29 sierpnia) - zamknięta zostanie południowa część ronda, ruch dwukierunkowy w relacji Konopnickiej - Kamieńskiego będzie odbywał się północną częścią, zmieniona zostanie lokalizacja przystanku autobusowego w kierunku ul. Wielickiej:

- od ok. 29 sierpnia - ekipy wrócą na łącznicę - w trakcie asfaltowania będą one zamknięte. Dla pojazdów będą wyznaczone objazdy: przy pracach na łącznicy w stronę Tischnera ulicami: Puszkarską, Walerego Sławka, Kamieńskiego, z kolei na tej w stronę Kamieńskiego przez rondo Matecznego. Wtedy również będą działać na samej ul. Kamieńskiego - zajmą się chodnikami (wybrane odcinki) oraz wymianą nawierzchni na odcinku od ul. Puszkarskiej do ronda Matecznego.

Remont potrwa dwa tygodnie. Będzie kosztował ponad 5 milionów złotych. Ma zakończyć przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego.


Opracowanie: