Dopiero 17. miejsce zajął najlepszy z Polaków Maciej Kot w konkursie Pucharu Świata na mamuciej skoczni w słoweńskiej Planicy. Zwyciężył reprezentant gospodarzy Robert Kranjec. Drugie miejsce zajął jego rodak, triumfator Pucharu Świata w kończącym się sezonie Peter Prevc, a trzecie - Norweg Johann Andre Forfang.

Robert Kranjec w czasie czwartkowego konkursu PŚ w Planicy /IGOR KUPLJENIK /PAP/EPA

Do serii finałowej zawodów awansowało pięciu Polaków, czyli wszyscy, którzy wystartowali w piątek w Planicy. Najwyżej - na 16. pozycji - plasował się po pierwszej rundzie skoków Maciej Kot, który lądował na 215. metrze. Kamil Stoch zajął w pierwszej serii 17. miejsce po skoku na odległość 213,5 m, Andrzej Stękała uzyskał 210 m i zajął 23. pozycję, oczko niżej znalazł się Stefan Hula - 208,5 m, a 27. lokatę miał Dawid Kubacki - 208 m.

Na półmetku rywalizacji prowadził Robert Kranjec, który w pierwszej próbie uzyskał 224,5 m. Drugi rezultat pierwszej serii miał Johann Andre Forfang - 223,5 m, a trzeci jego rodak Kenneth Gangnes - 221 m.

Peter Prevc uzyskał w pierwszej serii 218 m i został sklasyfikowany na szóstym miejscu. Ósmą lokatę po skoku na odległość 216,5 m miał zaś wicelider klasyfikacji pucharowej, Niemiec Severin Freund.

W finale Prevc z najdłuższym skokiem i dwiema notami marzeń

Najdłuższy skok serii finałowej - na odległość 242 m - oddał Prevc. Co więcej, otrzymał za niego dwie noty marzeń - po 20 punktów. Nie zdołał jednak wyprzedzić Kranjca, do którego po pierwszej próbie tracił prawie 11 punktów, a który w drugiej rundzie skoczył 236 m.

Severin Freund, ósmy po pierwszej serii, zajął ostatecznie szóste miejsce.

Poza Maciejem Kotem wszyscy biało-czerwoni zakończyli zawody w trzeciej dziesiątce. Na 21. pozycji sklasyfikowany został Kamil Stoch, Dawid Kubacki był 24., Andrzej Stękała - 25., a Stefan Hula - 26.

Kot wygrał kwalifikacje, na podium również Stoch i Hula

Kwalifikacje do konkursu wygrał Maciej Kot - 219,5 m. Drugi Był Kamil Stoch - 215,5 m, a trzeci Stefan Hula - 213,5 m.

Andrzej Stękała zajął w kwalifikacjach 21. miejsce - 199,5 m, a 28. wynik miał Dawid Kubacki - 184,5 m.

Do pierwszej serii zawodów nie zdołali awansować Piotr Żyła (32. miejsce, 197,5 m) i Bartłomiej Kłusek (38. miejsce, 192 m).

Z grona tych, którzy nie musieli skakać w kwalifikacjach, najdalej wylądował Norweg Daniel Andre Tande - 226,5 m. Peter Prevc miał 217,5 m.

Były to ostatnie kwalifikacje w sezonie 2015/16. W niedzielnym, ostatnim konkursie wystartuje tylko najlepsza "30" Pucharu Świata w lotach.