Justyna Kowalczyk zajęła 10. miejsce w minicyklu narciarskiego Pucharu Świata w Lillehammer. Podopieczna trenera Aleksandra Wierietielnego w piątkowym sprincie była 37., a w sobotnim biegu na 5 km zajęła 28. miejsce. Obie konkurencje były rozgrywane techniką dowolną, która jest jej słabszą stroną.

Justyna Kowalczyk na dziesiątym miejscu ukończyła minicykl narciarskiego Pucharu Świata w Lillehammer. Triumfowała Norweżka Marit Bjoergen, a pozostałe miejsca na podium zajęły inne reprezentantki gospodarzy: Therese Johaug i Heidi Weng.

Zawodniczki rywalizowały w biegu na dochodzenie na 10 km techniką klasyczną, z zachowaniem kolejności i różnic czasowych po dwóch startach techniką dowolną: w sprincie i na 5 km. Kowalczyk ruszyła na trasę z 30. pozycji, ponad półtorej minuty po prowadzącej Bjoergen.

W swojej koronnej konkurencji, w której wywalczyła w Soczi złoty medal olimpijski, Kowalczyk szybko odrabiała straty. Mijała kolejne rywalki i doścignęła grupkę kilku zawodniczek, zachowując szansę awansu na ósme miejsce. Ostatecznie była dziesiąta, tracąc do zwyciężczyni 2.15,6.

Klasą dla siebie były Norweżki, z których aż sześć uplasowało się na pierwszych siedmiu miejscach. Bjoergen, mająca na starcie pół minuty przewagi nad Johaug, straciła ten zapas, ale na finiszu nie dała jej szans.

Pozostałe reprezentantki Polski zajęły odległe lokaty: Sylwia Jaśkowiec była 36. Ewelina Marcisz - 40., Kornelia Kubińska - 55., a Paulina Maciuszek - 61.

Norweska biegaczka Marit Bjoergen odniosła w Lillehammer 68. zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata. W klasyfikacji wszech czasów w konkurencjach narciarskich zajmuje trzecie miejsce.

Liderem pozostaje Ole Einar Bjoerndalen, który zwyciężył w 94 zawodach. Kontynuujący karierę Norweg stanął do tej pory na najwyższym stopniu podium 93 razy w biathlonie i raz w biegach narciarskich (w 2006 roku w szwedzkim Gaellivare).

Bjoerndalen wygrał także biathlonowy sprint igrzysk w Soczi. Wcześniej olimpijskie starty zaliczały się do punktacji PŚ, ale w tym roku było inaczej. Dlatego niektóre źródła podają 95 zwycięstw Norwega.

Najbardziej utytułowany z polskich narciarzy Adam Małysz triumfował w zawodach Pucharu Świata w skokach 39 razy. Biegaczka Justyna Kowalczyk ma w dorobku 30 zwycięstw, a inny skoczek Kamil Stoch - 13.