Polscy skoczkowie narciarscy w komplecie awansowali do zawodów Pucharu Świata w szwedzkim Falun. Kwalifikacje wygrał Słoweniec Jernej Damjan. Zwolniony z nich dwukrotny mistrz olimpijski Kamil Stoch oddał najdłuższy skok - 129,5 m.

Damjanowi do zwycięstwa w kwalifikacjach wystarczyła odległość 122 m. Maciej Kot zajął trzecie miejsce (120,5 m), Dawid Kubacki - szóste (119,5), Jan Ziobro - dziesiąte (116,5), Piotr Żyła - 22. (113,5), a Klemens Murańka - 30. (111 m).

Czołowa dziesiątka Pucharu Świata była zwolniona z kwalifikacji, ale ośmiu zawodników postanowiło stanąć na starcie. Stoch, który z igrzysk w Soczi wrócił z dwoma złotymi medalami, potwierdził mistrzowską formę, deklasując rywali - 129,5 m. Następni zawodnicy - Austriacy Thomas Diethart i Gregor Schlierenzauer uzyskali po 124 m. Nie skakali Norweg Anders Bardal i Japończyk Noriaki Kasai.

Jutrzejszy konkurs Pucharu Świata rozpocznie się o godz. 16:30. Na godzinę wcześniej zaplanowano serię próbną.

Stoch broni pozycji lidera

Kamil Stoch jest liderem klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Ma 13 puntów przewagi nad Słoweńcem Peterem Prevcem. Do końca cyklu pozostało osiem konkursów.

W Falun pojawiła się cała światowa czołówka. Zabrakło jedynie Thomasa Morgensterna, który po igrzyskach w Soczi zakończył sezon.

(MRod)