Justyna Kowalczyk druga we włoskim Toblach. Polka w biegu na 3 km techniką klasyczną musiała uznać wyższość jedynie Marit Bjoergen. W środę zawodniczki rywalizować będą w sprincie. Kowalczyk po pięciu etapach jest liderką Tour de Ski.

Justyna Kowalczyk na trasę biegu na 3 kilometry techniką klasyczną wyruszyła jako ostatnia. Na pierwszym pomiarze czasu (2,4 km) Polka była druga, zaledwie o 0,1 sekundy za swoją najgroźniejszą rywalką - Marit Bjoergen. Minimalna różnica pomiędzy obiema zawodniczkami oznaczała walkę do samego końca.

Norweżka na płaskim odcinku trasy pobiegła jednak lepiej od Kowalczyk. Polka finiszowała 3,9 sekundy za Bjoergen. Trzecie miejsce zajęła Astrid Jacobsen. Ponad 20 sekund do zwyciężczyni straciła Therese Johaug, plasując się dopiero na szóstej pozycji.

Liderka Tour de Ski walczy już nie tylko z rywalkami. Podopieczna Aleksandra Wierietielnego zmaga się z opuchniętym kolanem. Zamierzam walczyć dalej, nie poddam się. Niezależnie od tego, jak zakończy się Tour de Ski, będę zadowolona z tej imprezy. Kolano jest spuchnięte, stosuję okłady z lodu. Już wcześniej mówiłam jednak, że mam problemy z kolanem, więc do przewidzenia było, że pogłębią się one podczas tak wyczerpującego cyklu. Teraz po prostu staramy się z tym walczyć - powiedziała Kowalczyk w rozmowie z RMF FM.

Justyna Kowalczyk jest jedyną polską zawodniczką, która bierze udział w Tour de Ski. Z rywalizacji wycofali się pozostali reprezentanci naszego kraju, którzy w poprzednich biegach zanotowali bardzo słabe wyniki.

Wyniki biegu na 3 kilometry techniką klasyczną:

1. Marit Bjoergen (Norwegia) 10.49,2

2. Justyna Kowalczyk (Polska) +3,9

3. Astrid Jacobsen (Norwegia) +15,1

Klasyfikacja TdS po uwzględnieniu bonifikat czasowych (po 5 z 9 etapów):

1. Justyna Kowalczyk (Polska) 1:11.02,9

2. Marit Bjoergen (Norwegia) 17,7

3. Therese Johaug (Norwegia) 1.33,9