W Kijowie odbyła się próba generalna inauguracji nowego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza. Ceremonia, w której weźmie udział ponad 100 delegacji zagranicznych, odbędzie się jutro rano i ma być bardzo skromna.

Na uroczystości nie przyjdzie ustępujący prezydent Wiktor Juszczenko ani pierwszy prezydent niepodległej Ukrainy Leonid Krawczuk. Oczekiwany jest za to poprzednik Juszczenki, Leonid Kuczma.

Przygotowania do inauguracji trwały od godzin porannych. Nad ukraińską stolicą brzmiały wystrzały armat, jakie jutro uświetnią zaprzysiężenie Janukowycza. W tym samym czasie pod parlament, gdzie odbędzie się uroczystość, podjechała kolumna samochodów prezydenta-elekta. Po wyjściu z auta Janukowycz przemaszerował przed stojącymi na baczność żołnierzami pułku prezydenckiego, po czym wszedł do środka, gdzie ćwiczył składanie przysięgi.

Z parlamentu Janukowycz udał się na ulicę Bankową, gdzie znajduje się kancelaria prezydencka. Tam także czekali na niego żołnierze, w obecności których jutro przejmie dowodzenie nad armią.

Do inauguracji prezydenta Kijów przygotowuje się już od poniedziałku. Tego dnia władze miasta zaczęły usuwać zalegający na ulicach śnieg. Oczyszczono z niego trasy przejazdu zagranicznych gości oraz drogi, po których będzie się poruszać nowy szef państwa.

Do uroczystości szykuje się także stołeczna milicja drogowa, która ma zadbać o płynność ruchu samochodowego. Usuwa ona zaparkowane na chodnikach pojazdy i ostrzega, że jutro część ulic w centrum Kijowa zostanie zamknięta.

Oficjalna cześć inauguracji prezydentury Janukowycza rozpocznie się o godz. 9 czasu polskiego w siedzibie parlamentu. Tuż przed nią prezydent-elekt uda się do klasztoru Ławra Peczerska, gdzie weźmie udział w mszy świętej celebrowanej przez zwierzchnika rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, patriarchę Cyryla. Po złożeniu przysięgi w parlamencie Janukowycz wygłosi przemówienie do narodu, po czym uda się do kancelarii prezydenckiej, gdzie przejmie dowództwo nad armią.

O godz. 13 czasu polskiego Janukowycz wyda przyjęcie dla gości swej inauguracji. Odbędzie się ono w Domu Ukraińskim w centrum Kijowa. Jak zapowiedziała bliska współpracownica Janukowycza, deputowana kierowanej przez niego Partii Regionów Hanna Herman, przyjęcie będzie bardzo skromne. Wśród głównych dań znajdą się tradycyjne potrawy ukraińskiej kuchni, barszcz i pierogi. Fajerwerków nie będzie, tym bardziej że mamy teraz Wielki Post, państwo jest w kryzysie, a ludzie żyją w biedzie - powiedziała w rozmowie z jedną z ukraińskich stacji telewizyjnych.