Kandydujący w przedterminowych wyborach prezydenta Rzeszowa wiceprzewodniczący rady miasta Konrad Fijołek zaapelował do rzeszowian o mobilizację. "Wybierzmy gospodarza z Rzeszowa, wybierzemy go w pierwszej turze, 13 czerwca" – dodał.

Fijołek na konferencji prasowej podkreślił po raz kolejny, że w wyborach jest jedynym kandydatem z Rzeszowa. Podziękował za dotychczasową kampanię, która trwa już ponad 3 miesiące, swoim współpracownikom oraz rzeszowianom.

Za waszą pracę, za zaangażowanie, za te liczne gesty poparcia, za uniesione kciuki, za uśmiechy, za słowa wsparcia i otuchy - bardzo, bardzo wam za to dziękuję. Dzięki waszej pracy dziś, tak naprawdę jesteśmy liderami, dziś mamy szansę utrzymać nasze miasto w rękach rzeszowian - zaznaczył.

Kandydat zwrócił uwagę, że gdyby wybory w Rzeszowie odbyły się w pierwotnym terminie, (czyli 9 maja, a druga tura 23 maja), to w poniedziałek znalibyśmy nazwisko nowego prezydenta stolicy Podkarpacia

Wybory przełożone nie przez pandemię?

Zdaniem Fijołka, termin wyborów został "nie wiedzieć, dlaczego" zmieniony. Podał dane, z których wynika, że 9 maja w Rzeszowie odnotowano dwa nowe zakażenia koronawirusem, a w minioną niedzielę nie było żadnego.

Według polityka wybory zostały przełożone, bo "sondaże dla kandydatów obozu władzy są niekorzystne".

Wiemy doskonale, że ta ostatnia prosta zaczyna się po raz kolejny. Mam nadzieję, że to jest rzeczywiście ostatnia prosta i wybory odbędą się wtedy, kiedy zostały zaplanowane - mówił.


W ocenie kandydata wyznaczenie nowej daty oznacza, że ewentualnie druga tura wyborów (27 czerwca-przyp. RMF FM) będzie miała miejsce już w wakacje.

W pierwszy dzień wakacji, żeby wielu z was, drodzy rzeszowianie, uniemożliwić udział w świecie demokracji, utrudnić, zakombinować, skomplikować udział w wyborach - uważa Fijołek.

Dlatego polityk zaapelował do wyborców, aby "zrobić psikusa władzy" i wybrać gospodarza Rzeszowa już 13 czerwca. Wybierzmy rzeszowianina, wybierzmy gospodarza z Rzeszowa, wybierzmy go w pierwszej turze - apelował.

W czasie konferencji zaprezentowany został też spot wyborczy Fijołka.

Wybory na prezydenta Rzeszowa

Przedterminowe wybory w Rzeszowie muszą odbyć się w związku z tym, że rządzący miastem od 2002 roku Tadeusz Ferenc złożył rezygnację 10 lutego po tym, gdy przeszedł COVID-19. Wybory zaplanowano na 13 czerwca.

Fijołek, wiceprzewodniczący rady miasta i szef klubu Rozwój Rzeszowa, startuje w wyborach z poparciem m.in. PO, Lewicy, PSL i ruchu Polska 2050.

Oprócz niego w wyborach kandydują: popierana przez PiS i rzeszowski region NSZZ "Solidarność" wojewoda podkarpacka Ewa Leniart, wspierany przez Ferenca wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł oraz poseł Konfederacji Grzegorz Braun.