Zdecydowana większość Polaków - aż 77,4 procent - uważa, że zaplanowane na 10 maja wybory prezydenckie trzeba odłożyć o rok - donosi "Rzeczpospolita", cytując wyniki sondażu IBRiS. Co istotne, przesunięcie wyborów z powodu epidemii koronawirusa popierają w zbliżonym stopniu wyborcy prezydenta Andrzeja Dudy i zwolennicy kandydatki Koalicji Obywatelskiej Małgorzaty Kidawy-Błońskiej.

Jak donosi "Rzeczpospolita", pomysł przesunięcia wyborów - i tym samym wydłużenia kadencji Andrzeja Dudy - o rok "zdecydowanie dobrze" ocenia 43,1 procent ankietowanych, a "raczej dobrze" 34,3 procent. Negatywnie ocenia go tylko 13,8 procent respondentów. 8,7 procent nie ma zaś w tej sprawie zdania.

Co więcej, za przesunięciem wyborów opowiada się znacząca większość zarówno elektoratu Andrzeja Dudy - 74 procent, jak i zwolenników Małgorzaty Kidawy-Błońskiej - 88 procent.

Prof. Jarosław Flis: Wyborcy opozycji bardziej chcą przedłużenia kadencji obecnej władzy niż wyborcy Andrzeja Dudy

"Każdy, kto orientuje się, jak wygląda rzeczywistość, wie, że wybory w maju są absurdem. Tylko obóz władzy zdaje się jeszcze tego nie dostrzegać" - komentuje w rozmowie z "Rzeczpospolitą" prof. Jarosław Flis z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Zauważa również, że "dochodzi do sytuacji, w której to wyborcy opozycji bardziej chcą przedłużenia kadencji obecnej władzy niż sami wyborcy Dudy".

Sondaż dla Onetu: Tylko co piąty Polak zamierza pójść do wyborów, jeśli odbędą się 10 maja

Wyniki sondażu poświęconego wyborom prezydenckim opublikował dzisiaj również Onet.

Respondentów zapytano m.in., czy "zakładając, że wybory prezydenckie w Polsce odbędą się w terminie, czyli 10 maja (za 6 tygodni), zamierza Pan/Pani w nich głosować?".

"Zdecydowanie tak" i "raczej tak" odpowiedziało na to pytanie jedynie 20,7 procent badanych.

Sondaż dla RMF FM i "DGP": Ponad 70 procent Polaków za przełożeniem wyborów

Przypomnijmy, że już przed tygodniem za przesunięciem wyborów prezydenckich opowiedziała się zdecydowana większość Polaków zapytanych o to w ramach sondażu dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej", przeprowadzonego przez United Survey.

Za przełożeniem głosowania z uwagi na epidemię koronawirusa opowiedziało się wówczas aż 71,7 procent badanych. Tylko 16,1 procent było zdania, że wybory powinny odbyć się w planowanym obecnie terminie.