Państwowa Komisja Wyborcza nie wykorzysta w nadchodzących wyborach prezydenckich ani jednego elementu pakietu wyborczego, który został wydrukowany przed "wyborami-widmo" 10 maja – ustalił reporter RMF FM Patryk Michalski. Druk został zlecony przez premiera Mateusza Morawieckiego, a był koordynowany przez wicepremiera ministra aktywów państwowych Jacka Sasina. Obecnie pakiety są przechowywane w magazynach Poczty Polskiej.

Rząd w stanowisku wydanym 9 maja deklarował, że wydrukowane elementy pakietu wyborczego powinny zostać wykorzystane. Wicepremier Jacek Sasin mówił nawet: Jestem przekonany, że wydrukowane już pakiety będą do wykorzystania. Tak się jednak nie stanie, bo wzory poszczególnych elementów pakietu wyborczego zostały określone przez Państwową Komisję Wyborczą i różnią się od tych wydrukowanych na polecenie premiera. 

Oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu ma datę dzienną głosowania - wcześniej tak nie było. Inaczej też została sformułowana instrukcja głosowania korespondencyjnego, a informacja na kopercie na kartę do głosowania ma inny układ graficzny. 

To oznacza, że wydrukowane już pakiety, które nie zostaną wykorzystane, najpierw zapewne będą zalegały w magazynach Poczty Polskiej, a później najprawdopodobniej trafią "na przemiał", bo nie da się ich w żaden sposób wykorzystać - na pewno nie wyborach prezydenckich zaplanowanych na 28 czerwca.

W środę 3 czerwca w Dzienniku Ustaw opublikowano postanowienia marszałek Sejmu Elżbiety Witek w sprawie zarządzenia wyborów prezydenckich na 28 czerwca wraz z obowiązującym kalendarzem wyborczym. Marszałek zarządziła wybory na niedzielę 28 czerwca.

W najbliższych wyborach będzie można oddać głos na Roberta Biedronia, Krzysztofa Bosaka, Andrzeja Dudę, Szymona Hołownię, Marka Jakubiaka, Władysława Kosiniaka-Kamysza, Mirosława Piotrowskiego, Pawła Tanajno, Rafała Trzaskowskiego, Waldemara Witkowskiego i Stanisława Żółtka.

Przypomnijmy, że wcześniej zarządzone na 10 maja wybory prezydenckie nie odbyły się. PKW stwierdziła w wydanej tego dnia uchwale, że "brak było możliwości głosowania na kandydatów" i dodała, że fakt ten jest równoważny w skutkach z przewidzianym w art. 293 Kodeksu wyborczego brakiem możliwości głosowania ze względu na brak kandydatów. W takim przypadku, jak stanowi Kodeks wyborczy, marszałek Sejmu ponownie zarządza wybory nie później niż w 14. dniu od dnia ogłoszenia uchwały PKW w Dzienniku Ustaw. Uchwała PKW została opublikowana.

Opracowanie: