Minister zdrowia Łukasz Szumowski przekazał do PKW rekomendacje ws. wyborów wyłącznie w formie korespondencyjnej w dwóch gminach. Są to: Baranów (woj. wielkopolskie) oraz Marklowice (woj. śląskie).

Państwowa Komisja Wyborcza podjęła już - na wniosek Szumowskiego - uchwałę o zarządzeniu wyłącznie głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich w gminach oraz Marklowice. Minister zdrowia uzasadnił rekomendację przeprowadzenia tam wyborów korespondencyjnych tym, że obu wymienionych gminach tzw. wskaźnik zapadalności na COVID-19 przekracza 100 na 10 000 mieszkańców.

Obie gminy należą do powiatów, w których notujemy wysoki wskaźnik liczby aktywnych przypadków, tj. powiatu kępińskiego oraz powiatu wodzisławskiego - wyjaśnia ministerstwo.

Po posiedzeniu PKW, w którym brał udział minister zdrowia, przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak powiedział, że w Baranowie uprawnionych wyborców jest przeszło 6 tys., a Marklowicach przeszło 4 tys. Szef PKW poinformował, że w Baranowie z głosowania korespondencyjnego wyłączony będzie jeden obwód do głosowania utworzony na oddziale leczniczo-rehabilitacyjnym w Grębaninie.

Ze słów ministra zdrowia wynikało, że nie przewiduje innych wniosków (o zarządzenie wyłącznie głosowania korespondencyjnego), chociaż czas, zgodnie z ustawą, z kalendarzem wyborczym jest do 21 czerwca, czyli do niedzieli PKW może podjąć taką uchwałę (ws. głosowania korespondencyjnego) - powiedział przewodniczący PKW. 

Jak skorzystać z możliwości głosowania korespondencyjnego?

Wybory prezydenckie odbędą się w niedzielę 28 czerwca, a ewentualna druga tura, jeśli żaden z kandydatów nie uzyska więcej niż połowy ważnie oddanych głosów - 12 lipca. Ustawa w sprawie organizacji wyborów prezydenckich zakłada, że głosowanie odbędzie się metodą mieszaną - w lokalach wyborczych oraz dla chętnych - korespondencyjnie.

Żeby skorzystać z możliwości głosowania korespondencyjnego, trzeba zgłosić taką chęć najpóźniej 12 dni przed głosowaniem - do urzędu gminy, w której spisie wyborców się znajdujemy. Można to zrobić ustnie, pisemnie lub w formie elektronicznej za pośrednictwem usługi zapewnionej przez Ministerstwo Cyfryzacji. Po terminie 12-dniowym, najpóźniej do 2-go dnia przed wyborami chęć głosowania korespondencyjnego mogą zgłaszać osoby w kwarantannie lub izolacji.

Potem, nie później niż 5 dni przed dniem głosowania wyborca ma wg ustawy otrzymać pakiet do głosowania. Dostarcza go zawiadamiając o tym wcześniej dwuosobowy zespół pracowników operatora wyznaczonego, czyli Poczty.