Na kogo oddalibyście swój głos w wyborach prezydenckich w USA? Głosujcie w naszej ankiecie. Zapraszamy też do dyskusji w komentarzach: kto Waszym zdaniem wygra wyścig do Białego Domu i jakie konsekwencje dla Polski może mieć wybór Trumpa lub Clinton? Czekamy na Wasze opinie.


Pytanie dotyczy nie tylko tego kto wygra, ale jaka będzie Ameryka, jeśli zwycięży Hillary Clinton, a jaka w przypadku triumfu Donalda Trumpa?

Ameryka prezydenta Donalda Trumpa to będzie Ameryka zamknięta, izolacjonistyczna, Ameryka osób o konserwatywnych poglądach, Ameryka "biała", która znowu chce być silna wewnętrznie i rezygnuje ze swoich ambicji międzynarodowych - ocenia w rozmowie z Marcinem Zaborskim dr Bartosz Rydliński, politolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Natomiast Ameryka prezydent Hillary Clinton to będzie Ameryka osób o różnych kolorach skóry, o różnym pochodzeniu społecznym i ekonomicznym. To będzie Ameryka, która stara się utrzymać swoją pozycję na arenie międzynarodowej, ale ma świadomość swoich ograniczeń i słabości. Ameryka Hillary Clinton to na pewno też Ameryka polityki równościowej i postępowej - podkreśla politolog. Zgadzacie się z tą opinią? Zapraszamy do dyskusji!

Kogo wolą Polacy?

Z opublikowanego wczoraj sondażu CBOS wynika, że 57 proc. biorących udział w badaniu uważa, iż z punktu widzenia naszego kraju to Hillary Clinton byłaby lepszym prezydentem Stanów Zjednoczonych niż Donald Trump. Odwrotnego zdania było 6 proc. respondentów. 14 proc. respondentów uznaje, że kandydatka Partii Demokratycznej i kandydat Partii Republikańskiej byliby równie dobrzy z polskiej perspektywy. 23 proc. badanych nie wskazało, która z kandydatur byłaby lepsza dla Polski, z czego 22 proc. wybrało odpowiedź "trudno powiedzieć", a 1 proc. odmówiło odpowiedzi.

Jak zagłosuje amerykańska Polonia?

A jak zagłosują w wyborach Polacy mieszkających w USA? Choć nie ma profesjonalnych sondaży w tej sprawie, to nie trudno domyślić się, że rodacy w Chicago i w Nowym Jorku w większością poprą Donalda Trumpa. A Polacy z okolicy Waszyngtonu raczej Hillary Clinton - donosi nasz korespondent w USA. 


Zapraszamy też już teraz na relację z gorącej wyborczej nocy - będziecie mogli śledzić ją na żywo w RMF 24 i słuchać na antenie RMF FM!

(mal)