Państwowa Komisja Wyborcza wydała komunikat w sprawie wyborów prezydenckich. Poinformowano w nim, że PKW "przygotowuje sprawozdanie m.in. analizując informacje przekazywane przez okręgowe komisje wyborcze". Poinformowano także, że każdy, kto posiada wiedzę o popełnieniu przestępstwa związanego z wyborami, powinien zawiadomić o tym prokuratora lub policję.

Państwowa Komisja Wyborcza wydała komunikat w sprawie wyborów prezydenckich po poniedziałkowym spotkaniu.

Poinformowano w nim, że "w ciągu 14 dni po podaniu do publicznej wiadomości wyniku wyborów, Państwowa Komisja Wyborcza przesyła Marszałkowi Sejmu i Sądowi Najwyższemu sprawozdanie z wyborów". "Obecnie Państwowa Komisja Wyborcza przygotowuje sprawozdanie, m.in. analizując informacje przekazywane przez okręgowe komisje wyborcze" - czytamy.

Jednocześnie przypomniano, że każdy wyborca ujęty w spisie wyborców do 16 czerwca - "w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości dotyczących przebiegu głosowania, ustalenia wyników głosowania lub wyników wyborów, może wnieść do Sądu Najwyższego protest przeciwko wyborowi Prezydenta Rzeczypospolitej".

W oświadczeniu, podpisanym przez szefa PKW zaapelowano, że jeśli ktoś posiada wiedzę o przestępstwach popełnionych w związku z wyborami, powinien zawiadomić policję lub prokuraturę.

Kontrowersje związane z liczeniem głosów

W ubiegłym tygodniu media informowały o nieprawidłowościach w dwóch obwodowych komisjach wyborczych. Jedna z obwodowych komisji w Krakowie odwrotnie przypisała głosy oddane w II turze wyborów prezydenckich na Karola Nawrockiego i Rafała Trzaskowskiego. Postępowanie wyjaśniające w tej sprawie prowadzi Okręgowa Komisja Wyborcza w Krakowie. 

Taka sytuacja miała miejsce również w obwodowej komisji wyborczej w Mińsku Mazowieckim - błąd przy wypełnianiu protokołu popełnił szef komisji, a sprawa może trafić do prokuratury.

Jak złożyć protest wyborczy?

Protest może dotyczyć okoliczności zarówno I tury wyborów prezydenckich, która odbyła się 18 maja, jak i II tury z 1 czerwca. Protest wyborczy można złożyć wyłącznie na piśmie. Inne formy, takie jak faks, e-mail czy ePUAP, są niedopuszczalne. Złożyć go można bezpośrednio w SN lub nadać w polskiej placówce pocztowej.

Jeśli wyborca przebywa za granicą bądź na polskim statku morskim, protest może powierzyć właściwemu terytorialnie konsulowi lub kapitanowi statku. Musi jednak dołożyć do tego zawiadomienie o ustanowieniu swojego pełnomocnika zamieszkałego w kraju lub pełnomocnika do doręczeń zamieszkałego w kraju.

Jeśli protest ma zostać rozpoznany merytorycznie przez SN, to nie może zawierać braków formalnych - musi spełniać wymogi określone w Kodeksie wyborczym oraz ogólne warunki pisma procesowego. Szczegółowe wymogi odnoszące się do protestów wyborczych zawarte są na stronie internetowej SN.

Po rozpoznaniu wszystkich protestów wyborczych, na podstawie sprawozdania z wyborów przedstawionego przez PKW, Sąd Najwyższy rozstrzyga o ważności wyboru prezydenta RP - musi to zrobić w ciągu 30 dni od podania wyników wyboru do publicznej wiadomości. Oznacza to, że ostatnim dniem, do którego musi zapaść to rozstrzygniecie, będzie 2 lipca.