"Ukraina oczekuje od Unii Europejskiej zniesienia ograniczeń dotyczących eksportu ukraińskiej żywności. Drastyczne w czasie wojny działania protekcjonistyczne naszych sąsiadów nie mogą nie rozczarowywać" - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Po rozmowach w Kijowie z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen Wołodymyr Zełenski poinformował, że jednym z poruszanych tematów była sytuacja związana z eksportem ukraińskiej produkcji rolnej.

Zgadzamy się co do znaczenia naszego ukraińskiego wkładu w globalne bezpieczeństwo żywnościowe (...). Niestety, zetknęliśmy się z problemami w miejscu, w którym moglibyśmy oczekiwać na przejawy solidarności. Drastyczne w czasie wojny działania protekcjonistyczne ze strony naszych sąsiadów nie mogą nie rozczarowywać, delikatnie mówiąc - powiedział prezydent na wspólnej konferencji prasowej z szefową KE.

W jego ocenie, ograniczenia eksportu ukraińskiej żywności nie wzmacniają Europy, lecz dają więcej możliwości działania rosyjskiemu agresorowi. Ukraiński przywódca zaproponował w związku z tym powołanie grupy konsultacyjnej w celu monitorowania kwestii problematycznych oraz "powstrzymania się przed jakimikolwiek decyzjami w odniesieniu do handlu bez konsultacji z Ukrainą".

Oczekujemy od UE mocnych, europejskich w swej treści decyzji i możliwie jak najszybszego usunięcia wszelkich ograniczeń, jeśli będzie istniała ku temu wola polityczna, a dzisiejsze nasze rozmowy świadczą, że taka wola istnieje. W tej sytuacji będziemy w stanie podjąć optymalne decyzje, które obronią interesy Europy i Ukraińców, którzy cierpią w wyniku zastosowanych przeciwko nam ograniczeń eksportowych - podkreślił prezydent Ukrainy.

Ursula von der Leyen przyznała, że sprawa eksportu żywności z Ukrainy jest "skomplikowana" i obie strony powinny poszukiwać rozwiązania tego problemu.

Priorytetem jest teraz utrzymanie płynnego tranzytu zboża (...) z Ukrainy do UE i wymaga to ścisłej współpracy różnych zainteresowanych stron, dlatego stworzymy wspólną platformę koordynacyjną. Zapewni ona, że elementy solidarności, o których mówicie, będą mogły w pełni funkcjonować - powiedziała.

"Czas pozytywnej decyzji ws. rozpoczęcia negocjacji o członkostwie Ukrainy w UE"

Na konferencji prasowej, którą Wołodymyr Zełenski i Ursula von der Leyen przeprowadzili na dziedzińcu Soboru Mądrości Bożej w Kijowie, ukraiński prezydent wzywał UE, by podjęła pozytywną decyzję w sprawie członkostwa jego kraju.

Już dawno nadszedł czas, by usunąć sztuczny, polityczny brak zdecydowania w relacjach między Ukrainą i UE. Nadszedł czas pozytywnej decyzji w sprawie rozpoczęcia negocjacji o członkostwie Ukrainy w UE. Nasze wartości to bezpieczeństwo, nasz dobrobyt to pokój na kontynencie. Wszystko to może być zrealizowane dla Europy na 100 procent wyłącznie z Ukrainą - podkreślił.

Szefowa KE oceniła, że mimo wojny Ukraina bardzo intensywnie pracuje nad realizacją siedmiu rekomendacji na rzecz zbliżenia się do członkostwa.

Naszym celem jest przygotowanie wstępnego raportu w czerwcu, ale najważniejsze jest przygotowanie pisemnego raportu na temat wszystkich postępów, na podstawie którego państwa UE będą podejmowały decyzje na ten temat w październiku - oświadczyła.

"Ukraina sercem, które bije w takt wartości europejskich"

Ursula von der Leyen wyjaśniła też, że 11. pakiet sankcji UE w związku z agresją Rosji przeciw Ukrainie będzie skoncentrowany na walce z unikaniem ograniczeń handlowych z Moskwą i obchodzeniu ich przez państwa trzecie.

Dodajemy (do list sankcyjnych) więcej towarów, które objęte są zakazem tranzytu, włączając w to materiały i części do samolotów, które po drodze do krajów trzecich przez Rosję nieoczekiwanie trafiają w ręce Kremla - powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej.

Zapewniła też w Kijowie o wsparciu dla Ukrainy, nazywając ją "sercem, które bije w takt wartości europejskich". Ukraina znajduje się na froncie walki o wszystko, w co my, Europejczycy wierzymy. (...) Ukraina bohatersko walczy o ideały Europy. W Rosji Putin i jego reżim zniszczyli te wartości i starają się teraz zniszczyć je i tutaj, na Ukrainie. Dlatego, że oni boją się sukcesu, który odnosicie i przykładu, który pokazujecie innym - podkreśliła.

Ursula von der Leyen przybyła do Kijowa w godzinach porannych. Na miejscu oświadczyła, że Ukraina jest dziś odpowiednim miejscem do świętowania Dnia Europy. Dzień wcześniej prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał dekret, zgodnie z którym Dzień Europy obchodzony jest w jego kraju 9 maja.