244. dni trwa rosyjska inwazja na Ukrainę. Armia wierna Kijowowi koncentruje się na bronieniu obwodu donieckiego, który Rosja i separatyści chcą zdobyć, by móc pochwalić się pełną kontrolą nad nielegalnie anektowanymi terytoriami. Rosjanie skoncentrowali duże siły piechoty i artylerii pod Bachmutem w Donbasie, miasto atakują tzw. wagnerowcy, czyli najemnicy - poinformował rzecznik ukraińskiego Wschodniego Zgrupowania Wojsk Serhij Czerewatyj. Rząd w Kijowie wzywa Ukraińców przebywających za granicą, by na zimę nie wracali do kraju. Taki apel w ukraińskiej telewizji wygłosiła wicepremier Iryna Wereszczuk. Ukraińcy prowadzą natomiast ofensywę w obwodzie chersońskim – armia liczy na to, że sam Chersoń uda im się odbić do końca roku. Podczas dzisiejszej wizyty Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera w podkijowskiej Koriukiwce ogłoszono alarm przeciwlotniczy, niemiecki przywódca wraz z grupą mieszkańców udał się do schronu, gdzie wdał się z nimi w rozmowę. To najważniejsze informacje z kolejnego dnia wojny, którą relacjonowaliśmy dla Was w naszym artykule.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

00:00

KONIEC RELACJI

23:49

Rosja poinformowała Stany Zjednoczone o planach przeprowadzenia ćwiczeń sił nuklearnych - poinformował we wtorek Pentagon, odmawiając podania dalszych szczegółów na temat testów, które mają obejmować m.in. próbne wystrzelenie pocisków balistycznych. 

"Stany Zjednoczone zostały powiadomione i, jak podkreślaliśmy wcześniej, są to rutynowe coroczne ćwiczenia Rosji" – powiedział rzecznik sił powietrznych USA Patrick Ryder.

23:03

Podczas rozmowy, premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak, podkreślił znaczenie pracy Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej na Ukrainie dla zapewnienia bezpieczeństwa jądrowego i zapewnienia transparentności w obliczu wszelkich dezinformacji. Wyraził też nadzieję, że wkrótce zobaczą się z Zełenskim osobiście.

22:25

Nowy premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak rozmawiał dzisiaj wieczorem z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełeńskim, podczas której podkreślił brytyjskie wsparcie dla Ukrainy - poinformowały służby prasowe premiera, na które powołuje się agencja Reuters.

Ukraiński przywódca powiedział z kolei, że podczas rozmowy telefonicznej zaprosił brytyjskiego premiera na Ukrainę. 

21:23

"Nie wiemy, czy Rosja planuje prowokacje z użyciem brudnej bomby, ale jeśli zdecyduje się użyć taktycznej broni jądrowej, popełni niewiarygodnie poważny błąd" - oświadczył we wtorek prezydent USA Joe Biden. 

Z kolei rzecznik Departamentu Stanu, Ned Price pytany przez PAP o oskarżenia ukraińskiego operatora Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, pod adresem Rosjan o "tajne prace" i możliwe przygotowanie prowokacji, stwierdził, że choć nie ma informacji na temat tych konkretnych doniesień, to podziela niepokoje Ukrainy co do możliwych prowokacji

20:56

Ukraina będzie potrzebować ok. 3 mld dolarów miesięcznie zewnętrznego wsparcia do 2023 roku w najlepszym scenariuszu, ale potrzeby te mogą wzrosnąć nawet do 5 mld dolarów, jeśli rosyjskie ataki staną się "jeszcze bardziej dramatyczne" - oświadczyła  szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Kristalina Georgiewa. Georgiewa podkreśliła, że MFW współpracuje z władzami Ukrainy, aby pomóc zdefiniować i wdrożyć politykę makroekonomiczną tego kraju oraz to, co będzie potrzebne, aby Ukraina stała się członkiem Unii Europejskiej, a także przedstawiała wiarygodne prognozy finansowe.

20:46

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował Niemcom za wsparcie jego kraju, zaatakowanego przez Rosję. W ten sposób RFN przyczynia się do pokoju na Ukrainie - powiedział Zełenski we wtorek w Kijowie po zakończeniu rozmowy z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem.

20:37

Grupa 30 członków Izby Reprezentantów z Partii Demokratycznej w poniedziałek wystosowała list do prezydenta USA Joe Bidena, w którym wezwała go do podjęcia "energicznych działań" w celu zakończenie wojny na Ukrainie na drodze dyplomatycznej. We wtorek kongresmeni wycofali list, twierdząc, że został wysłany bez koniecznej weryfikacji. "Konflikt zagraża kolejnym dziesiątkom milionów ludzi na całym świecie" - napisali członkowie Izby Reprezentantów Kongresu USA w liście, opublikowanym na stronie frakcji postępowej Partii Demokratycznej.

20:09

W siedzibie ONZ w Nowym Jorku odbyło się coroczne spotkanie doradców prawnych resortów dyplomacji państw ONZ. Jak powiedział PAP doradca MSZ RP Konrad Marciniak, jednym z przedmiotów dyskusji było stosowanie tzw. jurysdykcji uniwersalnej do sądzenia sprawców zbrodni wojennych, również w kontekście wojny na Ukrainie. Spotkanie w gronie ekspertów prawa międzynarodowego, które odbywa się corocznie od 1989 r. m.in. z inicjatywy Polski, było poświęcone zagadnieniom prawnym, które mają dziś szczególne znaczenie w kontekście wojny w Ukrainie. Chodzi m.in. o sądzenie sprawców zbrodni wojennych w ramach tzw. jurysdykcji uniwersalnej.

20:00

Wodociąg w Mikołajowie na południu Ukrainy w kwietniu został celowo zniszczony przez Rosjan. Świadczą o tym zdjęcia satelitarne i dane, które na swoim portalu przedstawia BBC. To pogwałcenie międzynarodowego prawa humanitarnego - alarmuje brytyjski nadawca.

19:25

Były premier Federacji Rosyjskiej Siergiej Kirijenko jest jednym z najpoważniejszych kandydatów na objęcie władzy po Putinie - oświadczył szef ukraińskiego wywiadu Kyryło Budanow w wywiadzie opublikowanym we wtorek przez portal Ukrainska Prawda.

19:14

Ukraiński operator energetyki jądrowej Enerhoatom oświadczył we wtorek, że siły rosyjskie prowadzą tajne prace w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, co może rzucać dodatkowe światło na twierdzenia Rosji, jakoby to Kijów przygotowywał "prowokację" z użyciem "brudnej bomby" - podała agencja AP.

19:01

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier, przebywający we wtorek z wizytą na Ukrainie, spotkał się po południu z merem Kijowa Witalijem Kliczką. Gościowi zaprezentowano zniszczenia obiektów cywilnych w stolicy kraju wskutek ataków sił rosyjskich - informuje dpa.

17:35

Na spotkaniu nowej rady koordynacyjnej, której zadaniem jest zwiększenie poparcia dla "specjalnej operacji wojskowej", Władimir Putin wezwał do usprawnienia procesu decyzyjnego w rosyjskim dowództwie wojskowym.

17:05

Zwiększony import zboża z Ukrainy do Polski po wybuchu wojny nie zakłócił rynku zbóż w Polsce, nie było problemów ze skupem ziarna. Zboża podrożały, ich ceny są powiązane z cenami na rynkach światowych - mówił na posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa wicepremier Henryk Kowalczyk.

16:52

Bliskim współpracownikiem Władimira Putina, który pozwolił sobie podczas rozmowy z prezydentem na otwartą krytykę ministerstwa obrony Rosji i sposobu prowadzenia wojny na Ukrainie, był Jewgienij Prigożyn, znany jako właściciel prywatnej firmy wojskowej, tzw. grupy Wagnera - powiadomił  dziennik "Washington Post".

7 października "WP" oznajmił, że jeden z najbliższych współpracowników Putina wygłosił w rozmowie z prezydentem krytykę wojny na Ukrainie i popełnianych podczas niej błędów. W ocenie źródeł dziennika "konfrontacja" członka kremlowskich elit z Putinem została uznana za na tyle istotną, że informację o niej włączono do codziennego briefingu, jaki prezydent USA otrzymuje od służb specjalnych.

16:24

Rząd w Kijowie wzywa Ukraińców przebywających za granicą, by na zimę nie wracali do kraju. Taki apel w ukraińskiej telewizji wygłosiła wicepremier Iryna Wereszczuk.

Wiceszefowa ukraińskiego rządu tłumaczy to zagrożeniem czekającym zimą na osoby, które będą przebywać w kraju. Według niej w obecnej sytuacji powrót może narazić bardzo dużo osób. Chodzi o intensywne rosyjskie ostrzały, a także niedobory energii elektrycznej. Wereszczuk poprosiła więc, by Ukraińcy o powrocie z zagranicy zaczęli myśleć najwcześniej na wiosnę.

16:00

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier we wtorek przybył na Ukrainę, gdzie spotka się m.in. z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Gdy w czasie wizyty polityka w podkijowskiej Koriukiwce ogłoszono alarm przeciwlotniczy, niemiecki przywódca wraz z grupą mieszkańców udał się do schronu, gdzie wdał się z nimi w rozmowę - informuje agencja dpa.

Alarm przeciwlotniczy ogłoszono w Kijowie i okolicach, gdy siły rosyjskie wystrzeliły drony bojowe z terytorium Białorusi. Steinmeier, który przebywał wówczas w Koriukiwce, przeszedł do schronu przeciwlotniczego wraz z merem Ratanem Achmedowem i grupą mieszkańców - informuje dpa, podkreślając, że "dzięki temu prezydent mógł lepiej dowiedzieć się, co wojna w kraju oznacza dla ludności".

15:13

"Nie wykluczyłbym takiej opcji, bo Rosja jest teraz w położeniu, w którym nigdy nie spodziewała się znaleźć, i prawdopodobnie będzie eskalować sytuację na Ukrainie" - powiedział premier Morawiecki, pytany przez Davida Ignatiusa w porannym programie na żywo "Washington Post Live" o możliwość użycia przez Moskwę broni jądrowej.

14:57

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier po raz pierwszy od wybuchu wojny na Ukrainie, po miesiącach nieporozumień, we wtorek pojechał z niezapowiadaną wizytą do Kijowa. Jest ona korzystna nie tylko dla współpracy między obu krajami, ale także dla wizerunku samego szefa państwa - ocenia we wtorek dziennik "Sueddeutsche Zeitung" ("SZ").

14:42

Nie ma mowy o wycofywaniu się rosyjskich wojsk z zachodniego brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim, na południu Ukrainy, przeciwnie - Władimir Putin nakazał bronić Chersonia za wszelką cenę, dlatego wróg będzie tam bił się do ostatniego żołnierza - ocenił we wtorek ukraiński ekspert wojskowy Ołeh Żdanow, cytowany przez agencję UNIAN.

"(Przeciwnik) przegrupowuje się, wzmacniając kontyngent wojskowy (w Chersoniu) i wycofując stamtąd jednostki niebojowe, takie jak Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) i Gwardia Narodowa (Rosgwardia). Trzeba rozumieć, czym w istocie jest prawy brzeg Dniepru. To (rosyjska) pięta Achillesa w zachodniej części okupowanego terytorium. Jeśli (Ukraińcy) dotrą do Dniepru, to (Rosjanom) posypie się cały front zaporoski, aż do Przesmyku Perekopskiego (oddzielającego okupowany Krym od Ukrainy - przyp. RMF FM)" - przekonywał Żdanow.

13:53

To miała być demonstracja siły i perfidny plan Putina: poprzez wojnę energetyczną chciał wyrządzić poważne szkody Europie, a przede wszystkim uzależnionym od rosyjskiego gazu Niemcom - pisze we portal dziennika "Bild". Tymczasem ceny gazu w Europie spadły do poziomu najniższego od czterech miesięcy - zaznacza.

Ceny gazu w holenderskim hubie TTF, uważanym za ważny punkt odniesienia, wyniosła w poniedziałek po południu 98,60 euro za megawatogodzinę, po raz pierwszy od czerwca spadając poniżej poziomu 100 euro.

13:27

Minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis ocenił, że należy poważnie potraktować oskarżenia Rosji,  jakoby Ukraina planowała użycie "brudnej bomby". Takie kłamliwe kampanie pokazują, że Rosja, która przegrywa wojnę, może jeszcze bardziej eskalować sytuację - powiedział.

Bardzo przypomina to rosyjskie wypowiedzi sprzed 24 lutego (tj. przed atakiem na Ukrainę - przyp. RMF FM). Jeśli pamiętacie, to w tym samym czasie pojawiła się również nieprawdziwa informacja o rzekomym istnieniu zakładów chemicznych na Ukrainie. (...) Sądziliśmy, że to tylko kampania kłamstw Rosji, ale widzimy, jak to się skończyło - powiedział Landsbergis w rozmowie z radiem nadawcy publicznego LRT.

Dlatego, zdaniem ministra, informacje płynące z Rosji o rzekomym zamiarze użycia przez Ukrainę "brudnej bomby" należy teraz traktować bardzo poważnie.

13:12

Rosyjska armia skoncentrowała duże siły piechoty i artylerii pod Bachmutem w Donbasie, miasto atakują tzw. wagnerowcy, czyli najemnicy - poinformował rzecznik ukraińskiego Wschodniego Zgrupowania Wojsk Serhij Czerewatyj.

Przedstawiciel armii powiedział, że Bachmut "utrzymywany jest (kosztem) niesamowitego wysiłku, krwi i potu" ukraińskich żołnierzy - pisze portal NV.
Wokół miasta stale toczą się walki pozycyjne, a strona rosyjska ponosi duże straty - dodał.

13:00

Na Ukrainę sprowadzono ciała kolejnych 25 poległych żołnierzy - poinformowało we wtorek ukraińskie ministerstwo ds. reintegracji terytoriów tymczasowo okupowanych.

Według informacji ministerstwa proces sprowadzania ciał odbywa się zgodnie z normami Konwencji Genewskiej. Nie podano, gdzie i w jakich okolicznościach zginęli żołnierze, których ciała zostały sprowadzone.

12:55

Rosyjska armia skoncentrowała duże siły piechoty i artylerii pod Bachmutem w Donbasie, miasto atakują tzw. wagnerowcy, czyli najemnicy - poinformował we wtorek rzecznik ukraińskiego Wschodniego Zgrupowania Wojsk Serhij Czerewatyj.

Przedstawiciel armii powiedział, że Bachmut "utrzymywany jest (kosztem) niesamowitego wysiłku, krwi i potu" ukraińskich żołnierzy - pisze portal NV.

Wokół miasta stale toczą się walki pozycyjne, a strona rosyjska ponosi duże straty - dodał.

12:51

Niemieckie systemy obrony przeciwlotniczej IRIS-T znakomicie sprawdzają się na froncie; przy pomocy tego uzbrojenia jesteśmy w stanie neutralizować dziewięć spośród dziesięciu pocisków wroga - oświadczył we wtorek w Berlinie premier Ukrainy Denys Szmyhal podczas konferencji poświęconej wsparciu Kijowa w walce z rosyjską inwazją.

IRIS-T broni naszego życia i naszej infrastruktury, a Niemcy są drugim co do wielkości donatorem, jeśli chodzi o pomoc wojskową przekazywaną Ukrainie - powiedział Szmyhal, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

W poniedziałek kanclerz Niemiec Olaf Scholz powiadomił, że obiecane Kijowowi trzy kolejne systemy IRIS-T "zostaną dostarczone tak szybko, jak to możliwe".

12:26

Rosjanie podróżujący do Czech z wizami wydanymi przez dowolny kraj strefy Schengen w celach turystycznych, sportowych lub kulturalnych od wtorku nie mogą wjechać do tego kraju. Praga dołączyła tym samym do państw bałtyckich, Polski i Finlandii, które już wcześniej zamknęły swoje granice dla rosyjskich turystów w reakcji na inwazję Moskwy na Ukrainę.

Zakaz, który został przyjęty przez czeski rząd 12 października, ma zastosowanie do podróżnych z ważną wizą Schengen wydaną przez dowolny kraj Unii Europejskiej.

11:56

Ukraińskie wojska zniszczyły bazę czeczeńskich najemników, tzw. kadyrowców, w obwodzie chersońskim na południu kraju; zginęło około 40 żołnierzy wroga, a ponad 60 zostało rannych - poinformowała we wtorek agencja UNIAN za oficerem ukraińskiej armii Anatolijem Sztefanem.

Baza, w którą miał trafić pocisk rakietowy, mieściła się w budynku jednej ze szkół. Zniszczenie obiektu wroga potwierdził również kanał Siły Zbrojne Ukrainy na Telegramie.

Tzw. kadyrowcy, czyli oddziały specjalne przywódcy Czeczenii (formalnie głowy republiki) Ramzana Kadyrowa, stanowią znaczącą część Gwardii Narodowej (Rosgwardii) - formacji utworzonej w 2016 roku na bazie Wojsk Wewnętrznych MSW Rosji i dowodzonej przez generała Wiktora Zołotowa, byłego szefa osobistej ochrony prezydenta Władimira Putina.

11:11

Rosyjskie siły wystrzeliły irańskie drony bojowe z terytorium Białorusi; w Kijowie i obwodzie kijowskim ogłoszono alarm przeciwlotniczy - podaje we wtorek portal Ukrainska Prawda.

Źródła portalu w wywiadzie ukraińskim przekazały, że z Białorusi wypuszczono 10 dronów bojowych typu Shahed.

Kanały w Telegramie informują o trwających działaniach ukraińskiej obrony przeciwlotniczej w obwodzie kijowskim - zauważa Unian.

10:37

Zapewniamy fizyczne bezpieczeństwo Europy przed rosyjską tyranią; widzicie, co dajemy naszemu wspólnemu europejskiemu domowi - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w czasie swojego zdalnego wystąpienia na konferencji poświęconej odbudowie Ukrainy, która rozpoczęła się we wtorek w Berlinie.

Jesteśmy na poziomie relacji (z Unią Europejską), na który Ukraina od dawna zasługuje. Widzicie, co dajemy naszemu wspólnemu europejskiemu domowi. Ukraina zapewnia fizyczne bezpieczeństwo Europy przed rosyjską tyranią. Ukraina będzie gwarantem, że rosyjski faszyzm nie złamie europejskich wartości - oświadczył Zełenski.

Rosjanie niszczą tysiące cywilnych obiektów na Ukrainie, aby Ukraińcy nie mogli szybko powrócić do normalności po wojnie i tym samym szybko dołączyć do Unii Europejskiej, do czego od lat aspirują - dodał ukraiński przywódca.

10:26

Rosja, poprzez ciągłe ataki dronami, ponownie sięgnęła dna w wojnie przeciwko Ukrainie oraz zwróciła uwagę na swoją desperację - powiedział we wtorek w Berlinie podczas konferencji poświęconej odbudowie Ukrainy kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

Będziemy wspierać Kijów tak długo, jak będzie to niezbędne - zapewnił szef niemieckiego rządu.

Celem tej konferencji jest stworzenie +Planu Marshalla+ skrojonego na miarę XXI wieku - powiedział Scholz. Dodał, odwołując się do historii Niemiec, że odbudowa kraju po wyniszczającej wojnie jest możliwa i wskazał, że konieczne jest zaplanowanie przyszłości Ukrainy jako demokratycznego członka Unii Europejskiej i eksportera zielonej energii oraz dóbr bazujących na zaawansowanej technologii.

09:48

W obwodzie ługańskim pojawia się coraz więcej ofert pracy u rosyjskiej najemniczej firmy wojskowej, tzw. grupy Wagnera - poinformował we wtorek gubernator tego regionu na wschodzie Ukrainy Serhij Hajdaj.

Szef władz obwodowych zaznaczył, że siły rosyjskie rozbudowują w regionie tzw. linię Wagnera - czyli pasmo umocnień. Na słupach w regionie coraz częściej można zaś zobaczyć ogłoszenia oferujące pracę dla tej najemniczej firmy wojskowej. Poszukiwani są m.in. operatorzy spycharki, kierowcy sprzętu ciężkiego.

Z jakiegoś powodu w "elitarnej" firmie jest coraz więcej wolnych posad. A to dlatego, że lotnictwo sił obrony Ukrainy 24 października przeprowadziło ponad 30 uderzeń - kontynuował gubernator.

09:45

Premier Mateusz Morawiecki podczas wtorkowej wizyty w Berlinie spotkał się z szefem ukraińskiego rządu Denysem Szmyhalem. Obaj biorą udział w konferencji na temat odbudowy Ukrainy.

Dziś w Berlinie rozpoczyna się międzynarodowa konferencja "International Perspectives on Ukraine’s Recovery, Reconstruction and Modernisation", w której biorę udział. Przyjacielskie powitanie z premierem Ukrainy Denysem Shmyhalem - napisał Morawiecki na Facebooku.

Morawiecki spotkał się także z szefową KE Ursulą von der Leyen i kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.

09:44

Szefowa KE Ursula von der Leyen na konferencji poświęconej odbudowie Ukrainy: Rosyjskie ataki na cele cywilne na Ukrainie to akty terroryzmu.

09:40

Eksplozja w pobliżu budynku telewizji w okupowanym Melitopolu. 5 osób zostało rannych. 

09:37

Rosja wciąż nie jest w stanie utrzymać na Ukrainie odpowiedniej przewagi w powietrzu, by zapewnić efektywne bliskie wsparcie śmigłowcom szturmowym, stąd duża liczba tych, które straciła - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

Jak napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, od początku inwazji na Ukrainie doszło do co najmniej 23 potwierdzonych strat rosyjskich śmigłowców Ka-52 HOKUM, co stanowi ponad 25 proc. rosyjskiej floty Ka-52, która liczyła 90 sztuk i prawie połowę wszystkich strat rosyjskich śmigłowców na Ukrainie. Dodano, że rosyjskie śmigłowce szturmowe prawdopodobnie ucierpiały szczególnie od ukraińskich przenośnych systemów obrony przeciwlotniczej (MANPADS), a zarazem śmigłowce te często latają z mniejszą stałą osłoną odrzutowców niż wynikałoby to z rosyjskiej doktryny wojskowej.

09:25

Siedmiu cywilów zginęło w ciągu minionej doby w rosyjskich ostrzałach miasta Bachmut w obwodzie donieckim, na południowym wschodzie Ukrainy; ponadto na terenach wyzwolonych spod okupacji wroga znaleziono ciała kolejnych trzech osób - poinformował we wtorek na Telegramie szef regionalnych władz Pawło Kyryłenko.

Szczątki lokalnych mieszkańców odkryto w miejscowościach Drobyszewe i Stawky. Oprócz tego trzy osoby zostały w poniedziałek ranne - powiadomił gubernator.

09:03

Stany Zjednoczone rozważają przekazanie Ukrainie starszych amerykańskich systemów przeciwlotniczych Mim-23 Hawk, aby pomóc jej w obronie przed rosyjskimi atakami przy użyciu dronów i pocisków manewrujących - przekazały anonimowe źródła w Białym Domu, cytowane przez agencję Reutera.

Sprzęt, który może być przekazany, znajduje się obecnie w magazynach. Pociski przechwytujące Hawk są bardziej zaawansowane niż pociski Stinger, jakie USA przekazały Ukrainie już wcześniej do przeciwstawienia się rosyjskiej inwazji - podała agencja.

Administracja Joe Bidena wykorzystałaby mechanizm Presidential Drawdown Authority (PDA), zezwalający prezydentowi na transfer nadwyżki broni bez zgody Kongresu w odpowiedzi na sytuację nadzwyczajną, aby przekazać systemy Hawk. Jest on oparty na technologii z lat 60., z czasów wojny wietnamskiej, jednak był kilkukrotnie modernizowany. Źródła przekazały, że Hawk jest poprzednikiem systemu obrony przeciwrakietowej Patriot, który pozostaje niedostępny dla Ukrainy.

Nie wiadomo, ile systemów Hawk Stany Zjednoczone przekażą Ukrainie. Biały Dom odmówił komentarza.

08:18

Dziennikarze śledczy zidentyfikowali ok. 30 rosyjskich wojskowych inżynierów, naprowadzających rakiety na ukraińskie obiekty cywilne. To przede wszystkim młodzi mężczyźni i kobiety z doświadczeniem w sferze IT - pisze The Insider.

Od początku rosyjskiej inwazji pociski manewrujące dalekiego zasięgu niejednokrotnie niszczyły infrastrukturę cywilną, zabijały i raniły ludzi na Ukrainie. Albo te rakiety nie leciały zgodnie z zaprogramowaną wcześniej trajektorią lotu, albo nakierowanie na cel prowadzone było na podstawie nieprawdziwych danych wywiadowczych, albo zniszczenie cywilów było prawdziwym celem Kremla - czytamy.

Tak czy inaczej osoby odpowiedzialne za naprowadzanie i wystrzeliwanie tych pocisków to zbrodniarze wojenni, zdający sobie sprawę ze skutków swoich działań. Udało się nam ustalić ich nazwiska i funkcje - podkreśla The Insider, który przeprowadził dziennikarskie śledztwo razem z serwisem Bellingcat i gazetą "Der Spiegel".

Do tej pory nie było wiadomo, kto dokładnie naprowadza rakiety na obiekty cywilne, ale udało nam się odkryć tajną jednostkę w składzie Głównego Centrum Obliczeniowego Sił Zbrojnych Rosji, wyznaczającą koordynaty dla pocisków precyzyjnych - podaje The Insider.

Według dziennikarzy jednostka składa się z trzech zespołów, a każdy z nich odpowiada za ostrzały jednym typem rakiet: Kalibr, Iskander, Ch-101.

08:08

W Norwegii zatrzymano dwóch Rosjan, którzy mieli robić zdjęcia obiektu wojskowego - podaje norweski kanał TV2. Zostaną jednak zwolnieni, gdyż sąd uważa, że nie ma podstaw do ich aresztowania.

07:33

Jewgienij Prigożyn, nazywany "kucharzem Putina", rośnie w siłę i może stanowić zagrożenie dla rządów Władimira Putina - pisze amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Zwraca też uwagę na nasilający się w rosyjskiej armii rasizm i fanatyzm.

Prigożyn, z którym związana jest najemnicza firma wojskowa tzw. grupa Wagnera, rośnie w siłę i tworzy militarną strukturę równoległą wobec rosyjskich sił zbrojnych, co może stanowić zagrożenie dla rządów Putina, przynajmniej w sferze informacyjnej - zwracają uwagę analitycy.

Rosyjscy blogerzy poinformowali, że Prigożyn finansuje formowanie w ramach tzw. grupy Wagnera batalionu ochotników rekrutowanych przez Igora Girkina - byłego dowódcy separatystów w Donbasie i uczestnika aneksji Krymu.

ISW zaznacza, że Girkin krytykuje rosyjskie dowództwo wojskowe i jest ważną postacią w środowisku rosyjskich skrajnych nacjonalistów. Dzięki współpracy z Girkinem Prigożyn zyskuje do nich dostęp i może zdobyć poparcie dla swoich maksymalistycznych celów wojny na Ukrainie.

06:29

Prezydent  Frank-Walter Steinmeier we wtorek rano przyjechał z niespodziewana wizytą do Kijowa , informuje DPA.

To jego pierwsza podróż do kraju od początku początku rosyjskiej agresji 24 lutego, zwraca uwagę DPA. W planie Steinmeiera jest spotkanie z  prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

06:20

Władze Iranu twierdzą, że są gotowe utworzyć wspólną grupę irańsko-ukraińską do zbadania wykorzystania przez Rosję irańskich dronów. Minister spraw zagranicznych islamskiego kraju Hosejn Amir-Abdollahjan podczas spotkania z dziennikarzami zaprzeczył, jakoby Teheran dostarczał Rosji uzbrojenie.

Powiedział, że jeśli "stanie się jasne, że Rosja użyła irańskich dronów w wojnie z Ukrainą" to Teheran "nie pozostanie obojętny wobec tej kwestii".

Według Ukraińców, Rosjan zamówiła od Iranu ponad 2,4 tys. dronów kamikaze.

06:05

Eksplozja na torach kolejowych w obwodzie briańskim w Federacji Rosyjskiej. Przez zniszczenia pociągu nie będą mogły dojechać z Rosji na Białoruś.

Jak zwraca uwagę kanał Białoruski Hajun, śledzący ruchy wojsk na Białorusi, linia była aktywnie wykorzystywana do transportu wojskowego. 

05:50

Armia ukraińska wyparła Rosjan z osad Karmazynówka, Miasożariwka i Newskie w obwodzie ługańskim oraz z Nowosadowe w obwodzie donieckim - poinformował sztab generalny. 

05:29

Izrael jest coraz bardziej zaniepokojony "niebezpiecznym zbliżeniem" między Rosją i Iranem w sprawie dostarczenia dronów wyprodukowanych w Republice Islamskiej do ataku na Ukrainę i w rezultacie przeprowadza codzienne oceny, aby zrewidować swoje stanowisko w sprawie konfliktu - powiedział premier Yair Lapid w rozmowie, której fragmenty zostały opublikowane w poniedziałek na portalu dziennika "Jerusalem Post".

05:20

Naczelny dowódca armii ukraińskiej Wałerij Załużny powiedział, że rosyjskie oskarżenia, że Ukraina planuje użycie "brudnej bomby" są dezinformacją i podkreślił, że jego kraj nie dysponuje żadnym rodzajem broni masowego zniszczenia.

Jedyną bronią "masowego rażenia", jaką mamy, jest nasza duma, odwaga i pragnienie pokonania wroga. Podkreśliłem, że jesteśmy zmuszeni chronić nasze dzieci, rodziców, domy przed niesprowokowaną rosyjską agresją - napisał Załużny po spotkaniu z przewodniczącym Kolegium Połączonych Szefów Sztabów gen. Markiem Milleyem.

05:12

Bank Światowy poinformował w poniedziałek, że wyasygnował dodatkowe 500 milionów dolarów na pomoc Ukrainie w zaspokojeniu pilnych potrzeb w zakresie wydatków spowodowanych rosyjską inwazją 24 lutego i trwającą wojną.

Finansowanie przez Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju, główne ramię pożyczkowe banku, zostało wsparte gwarancjami kredytowymi w wysokości 500 milionów dolarów z Wielkiej Brytanii, które zostały ogłoszone 30 września, podał bank.

Rosyjska inwazja nadal powoduje masowe zniszczenia infrastruktury Ukrainy - w tym sieci wodociągowych, sanitarnych i elektrycznych, co w perspektywie zbliżającej się zimy, coraz bardziej zagraża narodowi ukraińskiemu - stwierdził w oświadczeniu prezes Grupy Banku Światowego David Malpass.

05:00

Na prośbę Ukrainy przedstawiciele Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej odwiedzą dwa obiekty jądrowe, aby upewnić się, że nie ma tam niezgłoszonych działań i materiałów, oświadczył w poniedziałek dyrektor generalny MAEA Rafael Grossi, informuje Ukrinform.

W komunikacie agencji zauważono, że MAEA jest świadoma oświadczeń złożonych przez Federację Rosyjską w niedzielę, które odnosiły się do "domniemanych działań w dwóch obiektach jądrowych na Ukrainie".

Grossi potwierdził, że oba obiekty są objęte gwarancjami MAEA i są regularnie odwiedzane przez jej inspektorów. W poniedziałek agencja otrzymała pisemny wniosek z Ukrainy o wysłanie zespołów inspektorów do przeprowadzenia czynności weryfikacyjnych w obu obiektach.

MAEA przeprowadziła kontrolę jednego z tych obiektów miesiąc temu i wszystkie nasze ustalenia były zgodne z deklaracjami Ukrainy - powiedział Grossi. Nie znaleziono tam żadnej niezgłoszonej działalności jądrowej ani materiałów - dodał.